W 2014 roku przeprowadzono blisko 15,5 mln badań na zawartość alkoholu, natomiast w 2015 roku przebadano 17,7 mln osób. Zauważyć można, że liczba nietrzeźwych kierowców maleje. W pierwszej połowie 2015 roku było ich 63 103, a w analogicznym okresie 2016 roku - 57 647.
Ustawa antyalkoholowa przewiduj badanie trzeźwości jedynie w dwóch przypadkach: przed przyjęciem do izby wytrzeźwień, albo w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione po spożyciu alkoholu. Tych przepisów nie da się więc stosować podczas prewencyjnych kontroli drogowych, gdy policja zatrzymuje wszystkich kierowców po kolei, a nie tylko tych, co do których istnieje podejrzenie, że jadą po spożyciu.
Sprawą zainteresował się rzecznik praw obywatelskich, który wystosował pisma do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia, a także komendanta głównego policji. Żaden z resortów nie uznał się za właściwy w kwestii rozwiązania problemu. Dlatego RPO wystąpił z prośbą do premier Beaty Szydło o wskazanie resortu, który mógłby opracować projekt zmian legislacyjnych, także tych legitymizujących działania policji w zakresie kontroli trzeźwości.
- W przypadku, gdy kierujący nie zgodzi się na przeprowadzenie badania na zawartość alkoholu, w wydychanym powietrzu, policjanci doprowadzają taką osobę do najbliższej placówki służby zdrowia, gdzie jest pobierana od kierującego krew - wyjaśnia mł. asp. Antoni Reczkowski z Komendy Głównej Policji.
Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?