Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera pierwszego elektrycznego samochodu dostawczego. Powstał w Bielsku-Białej

Kazimierz Sikorski (AIP)
Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) w Bielsku Białej pokazała pierwszy elektryczny samochód dostawczy.Fot. materiały prasowe
Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) w Bielsku Białej pokazała pierwszy elektryczny samochód dostawczy.Fot. materiały prasowe
Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) w Bielsku Białej pokazała pierwszy elektryczny samochód dostawczy.

Powstał pierwszy elektryczny samochód dostawczy. Lekki pojazd w klasie do 3,5 tony zaprezentowała Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) z Bielska Białej.

Thomas Hajek, twórca nowego pojazdu i prezes zarządu producenta nie krył dumy z okazji prezentacji, Jak wyjaśnił jest zielone światło dla takich pojazdów, problem smogu w miastach stał się na tak dużym problemem, że wiele aglomeracji wprowadza zakaz wjazdu samochodów, w tym dostawczych do wielu stref.

Szacunki zaś mówią, że do roku 2040 prawie połowa lekkich pojazdów dostawczych i 31 proc. średnich w Chinach, USA i Europie będzie z napędem elektrycznym. Zapotrzebowanie na tego typu pojazdy będzie więc rosło.

Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) w Bielsku Białej pokazała pierwszy elektryczny samochód dostawczy.Fot. materiały prasowe
Fabryka Samochodów Elektrycznych (FSE) w Bielsku Białej pokazała pierwszy elektryczny samochód dostawczy.

Fot. materiały prasowe

FSE M zaspokoi rosnący popyt na ekologiczny transport miejski i spełni wymagania profesjonalnych kierowców w zakresie bezpieczeństwa, komfortu, oszczędności energii oraz niskich kosztów napraw i utrzymania samochodu. Będzie on oferowany w czterech różnych rozmiarach, z przestrzenią ładunkową od 3,4 m3 do 4,6 m3 i ładownością do 600 kg.

FSE jest jedyną polską firmą w prestiżowym programie finansowanym przez UE – INNOMOTO, która  dostarcza elektryczny lekki samochód dostawczy w klasie do 3,5 t masy całkowitej pojazdu.

Częścią projektu rozwojowego jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technicznych, takich jak instalacja zautomatyzowanego bezprzewodowego urządzenia do ładowania, dwukierunkowy system ładowania, integracja paneli fotowoltaicznych, wszystkie kontrolowane przez innowacyjny system zarządzania energią w celu zwiększenia zasięgu jazdy i poprawienia komfortu ładowania.

Wkrótce gamę elektrycznych lekkich samochodów dostawczych FSE uzupełnią dwa kolejne modele FSE S i FSE L.

– Docelowo będziemy w stanie zaoferować ponad 10 wersji pojazdów elektrycznych o ładowności od 235 kg do ponad 1000 kg i pojemności załadunkowej od 1 m3 do 15 m3. Będzie to najbardziej kompletna gama pojazdów na rynku lekkich samochodów dostawczych w Europie. A to dopiero początek – zapewnia prezes.

Projekt FSE jest finansowane ze środków prywatnych, z kapitałem inwestorów polskich, niemieckich i hiszpańskich. Firma zapowiada, że chce otworzyć okno inwestycyjne dla polskich inwestorów społecznościowych. Dlatego rozpocznie pierwszą kampanię crowdfundingową, która promowana będzie na platformie Crowdway.pl.

-Chcemy zebrać środki, by wesprzeć uruchomienie produkcji oraz sprzedaż naszego pierwszego elektrycznego samochodu dostawczego i wzmocnić pozycję finansową dla dalszego rozwoju – wyjaśnia Thomas Hajek.
Strategia rozwoju FSE Holding SA zakłada wprowadzenie do 2020 roku do sprzedaży trzech modeli samochodów dostawczych. Szacunki mówią, że sprzedaż samochodów do 2025 osiągnie 10.000 sztuk.

Źródło: Strefa Biznesu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty