Prawo jazdy zrobisz w mniejszym mieście - nowe filie WORD-ów (MAPA)

Sławomir Draguła
Egzamin na prawo jazdy w nowych miastach – zobacz gdzie
Egzamin na prawo jazdy w nowych miastach – zobacz gdzie
Aby zdać egzamin na prawo jazdy, nie trzeba będzie już jeździć dziesiątki kilometrów. Filie WORD-ów powstają w mniejszych miastach. Będzie można w nich zdawać egzaminy na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1 oraz B.
Egzamin na prawo jazdy w nowych miastach – zobacz gdzie
Egzamin na prawo jazdy w nowych miastach – zobacz gdzie

Obecnie aby zdać egzamin na prawo jazdy, trzeba często jechać prawie sto kilometrów do stolicy regionu lub byłego miasta wojewódzkiego. Jeden punkt egzaminacyjny obsługuje w naszym kraju 700 tys. mieszkańców. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii jeden ośrodek przypada na 150 tys. osób. W Niemczech, gdzie na drogach jest dużo bezpieczniej niż u nas, w ogóle nie ma instytucji podobnych do naszych WORD-ów. Egzaminy zdaje się w kilku tysiącach rozrzuconych w różnych miejscowościach szkołach nauki jazdy.

Egzaminy na prawo jazdy tylko w miastach z dwupasmówkami i rondami

Od ubiegłego roku marszałkowie województw mogą tworzyć punkty egzaminacyjne na prawo jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1 oraz B. Każdą taką decyzję musi zatwierdzić sejmik wojewódzki.

- Oczywiście miasto musi spełniać ustawowe warunki do przeprowadzania egzaminów. Muszą w nim być na przykład dwupasmowe ulice i ronda – wylicza Krzysztof Brejza, poseł PO i jeden z autorów ustawy, pozwalającej na tworzenie nowych punktów egzaminacyjnych.

Zobacz też: Nowy egzamin na prawo jazdy kategorii B krok po kroku. Zobacz filmy

Nie będą to nowe Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, tylko ich filie, zatrudniające jedynie osoby niezbędne do przeprowadzania egzaminów. Sprawdziliśmy, w których regionach powstaną nowe punkty egzaminacyjne.

Tu powstaną nowe filie WORD-ów:

Tu jeszcze w tym roku powstaną nowe punkty egzaminacyjne na prawo jazdy
Tu jeszcze w tym roku powstaną nowe punkty egzaminacyjne na prawo jazdy

Na Dolnym Śląsku jeszcze w tym roku prawo jazdy będzie można zrobić w Bolesławcu, Głogowie, Lubinie i Świdnicy.

- Najbardziej zaawansowane przygotowania są w Bolesławcu i Świdnicy – mówi Wojciech Zdanowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Filia WORD-u w Świdnicy ma ruszyć jeszcze w kwietniu.

W województwie kujawsko-pomorskim nowy punkt egzaminacyjny zaplanowano w Inowrocławiu. Najprawdopodobniej ruszy on w czerwcu.

- Wcześniej konieczna jest między innymi zmiana organizacji ruchu na niektórych ulicach miasta – wyjaśnia Agata Strzyżewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W województwie lubelskim na 24 kwietnia zaplanowano otwarcie punktu egzaminacyjnego w Łukowie. Na początku lipca ruszyć filia lubelskiego WORD-u w Puławach.

W Małopolsce nowe punkty egzaminacyjne mają z kolei powstać w Nowym Targu (do końca roku) oraz Oświęcimiu (na przełomie maja i czerwca).

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego walczą o terytorium i chętnych na prawo jazdy

Tymczasem liczba chętnych do zdobycia prawa jazdy od wielu miesięcy spada. Dlatego decyzja radnych z jednego województwa o utworzeniu nowej filii WORD-u wywołuje reakcję w sąsiednim regionie. Tak jest na Mazowszu, gdzie zapadła decyzja o utworzeniu nowych punktów egzaminacyjnych w Garwolinie, Kozienicach, Mławie i Zwoleniu. To ostatnie miasto ma zaledwie 8 tys. mieszkańców. Te punkty mają ruszyć jeszcze w tym roku i powstrzymać przyszłych kierowców od ucieczki do nowopowstałych ośrodków w Lubelskiem.

Z nowego prawa skorzystały też władze Opolszczyzny i Świętokrzyskiego. Dotychczas w tych regionach działał tylko jeden punkt egzaminacyjny. Teraz to się zmieni – filia opolskiego WORD-u ma ruszyć w Kędzierzynie-Koźlu na przełomie października i listopada br. Natomiast kielecki ośrodek w połowie kwietnia uruchomił punkt egzaminacyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim.
- Plac manewrowy zlokalizowaliśmy w danej zajezdni autobusowej – mówi Czesław Dawid z WORD w Kielcach.

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY

Jak wylicza wicemarszałek Opolszczyzny Tomasz Kostuś, utworzenie filii WORD-u to wydatek 960 tys. zł. Kolejne 40 tys. zł miesięcznie to koszt jej utrzymania.

Nad otwarciem punktu egzaminacyjnego w Żaganiu zastanawiają się w Lubuskiem.
- Zobaczymy, ilu klientów zabierze nam filia WORD-u w Głogowie – podkreśla Rafał Gajewski z zielonogórskiego ośrodka.

W województwie warmińsko-mazurskim o uruchomienie punktu egzaminacyjnego walczą władze Ełku, ale żadnych kroków administracyjnych na razie nie podjęto.

Do egzaminów na prawo jazdy przystępuje dużo mniej osób

Nowych filii WORD-ów nie zamierzają – przynajmniej na razie – tworzyć też władze województw łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

- W naszych ośrodkach na egzamin czeka się tylko kilka dni. Prognozy demograficzne pokazują, że populacja osób w wieku od 18 do 20 lat w najbliższych latach spadnie, a to są główni klienci WORD-ów. Tworzenie nowych ośrodków nie będzie miało sensu ekonomicznego – mówi Anna Parzyńska-Paschke z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Sławomir Draguła 

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty