Prawo jazdy wkrótce zrobisz w Zwoleniu i Kozienicach

redakcja.regiomoto
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
W ośrodkach terenowych będzie można zdać egzamin praktyczny i teoretyczny. Kandydaci już dopytują, kiedy będzie taka możliwość. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego czeka już tylko na potwierdzenie zgody od zarządu Mazowsza.
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu

Do niedawna ośrodki egzaminowania kierowców mogły funkcjonować tylko w miastach wojewódzkich i takich, które były siedzibami urzędów wojewódzkich przed reformą administracyjną. Nowelizacja przepisów otworzyła furtkę dla tworzenia ośrodków także w innych miejscowościach.

BLISKO FINAŁU

Z tej możliwości chce skorzystać także radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Zgodę na filie w Kozienicach i Zwoleniu wyraził już sejmik Mazowsza. Teraz potrzeba już tylko ostatniego dokumentu, który podpisać musi zarząd województwa.

- Mam informację, że zarząd zajmie się naszą sprawą 17 czerwca – mówi Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. – My już jesteśmy na końcowym etapie przygotowań.

W terenie ośrodek będzie organizował tylko egzaminy na prawo jazdy kategorii B. W Kozienicach będą się one odbywały w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Warszawskiej, w Zwoleniu zaś w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych. W obu miastach gotowe są place manewrowe, szkoły udostępnią też pomieszczenia dla osób obsługujących sprawdziany oraz sale egzaminacyjne. Na miejscu będzie można zapisać się na sprawdzian i go opłacić.

TEORIA I PRAKTYKA

- Na początku zakładaliśmy, że w ośrodkach terenowych będziemy prowadzić tylko egzaminy praktyczne. Ale okazało się, że jest potrzeba egzaminowania kandydatów także w części teoretycznej – mówi Mirosław Szadkowski. – Szkoły udostępnią nam sale, my zapewnimy komputery i sprzęt wykorzystywany w czasie egzaminów. W ośrodkach terenowych będą nasi pracownicy, będziemy też wykorzystywać samochody, które są już w naszym posiadaniu.

Jest jedno zastrzeżenie. W Kozienicach część teoretyczną będzie można zdawać od razu po uruchomieniu ośrodka. W Zwoleniu trzeba będzie na taką możliwość poczekać, bo Zespół Szkół Rolniczno-Technicznych czeka przeprowadzka do nowej siedziby.

Na razie do końca nie wiadomo, jak często w Zwoleniu i Kozienicach będą się odbywały egzaminy. Wszystko zależy od zainteresowania kandydatów na kierowców.

- Kandydaci pytają, kiedy ruszą egzaminy. Ale, ilu będzie chętnych przekonamy się po uruchomieniu zapisów – tłumaczy Mirosław Szadkowski. – Analizując liczbę mieszkańców obu powiatów, którzy w ubiegłym roku zdawali u nas wydaje się, ze wystarczyłoby organizować egzaminy raz w tygodniu. Ale to tylko nasze przymiarki.

Wiadomo natomiast, że i w Kozienicach i Zwoleniu będzie po jednym stanowisku na placach manewrowych. Możliwości będą więc ograniczone. Dla porównania w Radomiu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego może równocześnie egzaminować pięć osób.

OBRONA GRANIC

Terenowy ośrodki egzaminowania powstają wokół naszego regionu, w Puławach, Rykach, czy Ostrowcu Świętokrzyskim. Tymczasem stamtąd pochodzi około 25 procent kandydatów na kierowców zdających egzaminy w radomskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Stworzenie placówek w Zwoleniu i Kozienicach ma być sposobem na przyciągnięcie klientów z tamtych terenów. Ośrodki terenowe powstają w miastach, z których blisko jest do granicy Lubelszczyzny i bliżej stamtąd do Świętokrzyskiego niż z Radomia.

W obu miastach jest odpowiednia infrastruktura drogowa, czyli sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach, ronda i drogi dwupasmowe. Wszystko to, co potrzebne, aby przeprowadzić egzamin praktyczny wedle wytycznych ustawowych.

Izabela Kozakiewicz „Echo Dnia"
kozakiewicz@echodnia 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty