Prawo jazdy. Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin

Mariusz Michalak
Fot. Grzegorz Olkowski
Fot. Grzegorz Olkowski
Sąd w Gliwicach uznał, że prawo jazdy można stracić nie tylko np. za przekroczenie dozwolonego limitu punktów karnych. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.

Sąd uznał, że na ponowy egzamin można wysłać tych kierujących, którzy mają braki w technice jazdy. Policja ma prawo złożyć taki wniosek do starosty, nawet na podstawie jednego wykroczenia.

Starosta częstochowski skierował jednego z zatrzymanych kierowców na ponowny egzamin państwowy. W uzasadnieniu czytamy, że zachowanie kierowcy na drodze budziło poważne zastrzeżenia co do rozumienia przepisów prawa o ruchu drogowym. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie w uzasadnieniu decyzji stwierdziło, że według treści notatki urzędowej, kierując pojazdem, mężczyzna wykazał się brakiem znajomości techniki jazdy, zmieniając pas ruchu w trakcie zatrzymywania się do kontroli, a także wykonał ten manewr w sposób niewłaściwy oraz źle ocenił odległość do krawędzi jezdni (jazda chaotyczna i nie adekwatna do sytuacji drogowej). Zjeżdżając na miejsce kontroli, zatrzymał pojazd częściowo na jezdni, na której odbywał się ruch. Policjanci dokonujący kontroli drogowej wskazali również na błędne odczytywanie dawanych przez nich sygnałów świetlnych.

Kierujący zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Twierdził, że jedynym jego przewinieniem była jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. WSA oddalił jednak skargę kierowcy. W uzasadnieniu wyroku stwierdzono, że „organ uprawniony do wydawania uprawnień do prowadzenia pojazdów czuwa nie tylko nad tym, aby otrzymały je osoby mające odpowiednie kwalifikacje, ale także kontrolował, czy nie utraciły one wymaganych umiejętności. Podstawą wystąpienia z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji może być zarówno jedno, jak i wielokrotne naruszanie przez kierującego przepisów ruchu drogowego, nawet jeżeli w określonym czasie nie przekroczył on dopuszczalnego limitu punktów karnych”.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty