Prawo jazdy kategorii B1 już dla szesnastolatków. Poradnik

redakcja.regiomoto
Prawo jazdy kategorii B1 już dla szesnastolatków. Poradnik
Prawo jazdy kategorii B1 już dla szesnastolatków. Poradnik
Maksymalna masa 550 kg, moc silnika 15 kW - to parametry auta, na jakim można zdawać egzamin na prawo jazdy od 16 roku życia.
Prawo jazdy kategorii B1 już dla szesnastolatków. Poradnik
Prawo jazdy kategorii B1 już dla szesnastolatków. Poradnik

Bywa, że samochód wymagań nie spełnia. Niektórymi egzaminatorami, instruktorami i osobami, które uzyskały prawo jazdy tej kategorii, interesuje się policja. Jak donosi „Gazeta Prawna”, chodzi najprawdopodobniej o nieprawidłowości przy przeróbkach aut.

Dlatego egzaminatorzy zaczęli baczniej przyglądać się samochodom, na których kursanci zdają egzaminy na prawo jazdy kategorii B1. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego nie posiadają takich aut. Mają je niektóre szkoły jazdy, czasem są własnością prywatną kursantów.

Masa krytyczna

- Dotąd było wiadomo, że w szkoleniu i egzaminowaniu na kategorię B1 liczy się tylko masa własna samochodu. Teraz komuś się przypomniało, że ważna jest także moc silnika - wyjaśnia Jerzy Kociszewski, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, właściciel  Szkoły Jazdy „Modraczek” w Bydgoszczy. - W moim ośrodku jeździ auto marki SAM. To mocno odchudzony Maluch, pozbawiony między innymi drzwi i dachu. Został zważony i uzyskał homologację jako pojazd, na którym odbywają się szkolenia i egzaminy państwowe.

Jednak ważna jest  także moc silnika. Ta nie może przekroczyć 15 kW (ok. 21 KM). Tymczasem najsłabszy Maluch wyposażony w benzynową jednostkę napędową o pojemności 594 cm sześć. ma 17 kW (23 KM). Jeszcze gorzej wypada coraz bardziej popularny w Polsce (choć drogi) Smart ForTwo - w tym modelu silnik ma aż 54 KM.

Prawo jazdy może zdobyć już 16-latek

 - Opieramy się wyłącznie na tym, co wynika z dowodu rejestracyjnego danego pojazdu - wyjaśnia Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor WORD w Bydgoszczy. - Jeśli wszystko się zgadza, nie mamy podstaw, by nie dopuścić do egzaminu. Aczkolwiek stuprocentowa pewność byłaby tylko wtedy, gdybyśmy mieli na etacie rzeczoznawcę samochodowego. Niestety, nie mamy.
Łatwiej zdobyć wyższą katgeorię

Kategoria B1 stała się ostatnio bardziej popularna, choć tylko w niektórych miastach.  W naszym regionie jest na stałym poziomie, np. we włocławskim WORD-zie do egzaminów podchodzi co roku mniej niż 20 osób.

Okazuje się jednak, że osoba posiadająca kategorię B1, może łatwiej (gdy ukończy 18 lat) zdobyć tę wyższą, czyli B, uprawniającą do kierowania normalnymi samochodami osobowymi.

Kurs dla takich kierowców sprowadza się tylko do 20-godzinnej jazdy, a zatem jest tańszy. Na egzaminie państwowym zdaje się tylko praktykę, bo teoria już nie obowiązuje (sic!).

Nic więc dziwnego, że przed wejściem w życie w lutym 2012 roku nowych, znacznie trudniejszych egzaminów teoretycznych, więcej osób chce zdobyć prawo jazdy kategorii B1.

Marek Weckwerth
Źródło: Pomorska.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty