Prawo jazdy. Duże zmiany dla kierowców w 2018 roku (video)

Mariusz Michalak / Dzień Dobry TVN / x-news
Fot. Paweł Łacheta
Fot. Paweł Łacheta
W czerwcu 2018 roku mają wejść w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. O tym, co się zmieni, szczególnie w przypadku początkujących kierowców, opowiedział w "Dzień Dobry TVN" nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców. Ma trwać dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.

Podczas okresu próbnego, pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie musiał odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym.

Dodatkowe szkolenie

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł. 

Z mniejszą prędkością i zielonym listkiem

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy.    

Przedłużenie okresu próbnego

Kierowcom którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:

  • przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
  • wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
  • wydawał skierowanie na badania psychologiczne.

Opóźnienie

Wejście w życie nowych przepisów było wielokrotnie przesuwane. Powodem opóźnienia były problemy z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty