
Wielu kierowców jeździ nietrzeźwych, bez pasów, samochodem bez aktualnego przeglądu technicznego samochodu i nie zmienia opon na zimowe – wynika z badania przeprowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji.
Badania techniczne
Aż 16 procent posiadaczy samochodów przyznaje, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego samochodu na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że samochodem bez ważnego przeglądu technicznego jeździła nawet ponad 20 dni.
Alkohol
Do prowadzenia pod wpływem alkoholu przynajmniej od czasu do czasu przyznaje się aż 7 proc. kierowców.
- Jeśli przyjąć, że w Polsce jest około dwudziestu milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu – podkreśla Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.
Zobacz też: Sprawdź, jak organizm spala alkohol i co grozi za jazdę po pijanemu
Opony zimowe
Co siódmy posiadacz samochodu w Polsce (14 proc.) do połowy stycznia br. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zrobiła tego ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6 proc. nie miało czasu. Tymczasem już przy temperaturach poniżej 5 stopni Celsjusza opony zimowy sprawują się lepiej od letnich.
Pasy bezpieczeństwa
Pasów bezpieczeństwa, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 proc. przyznaje, że regularnie jeździ bez zapiętych pasów, chociaż pasy niejednokrotnie ratują życie.
Badanie Barometr Ubezpieczeniowy Link4 zrealizowane zostało metodą wywiadu bezpośredniego, w połowie stycznia 2012 roku, przez instytut badawczy IPSOS, na reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

Aktywiści znaleźli sposób na pozbycie się samochodów w miastach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?