Prawa i obowiązki pieszych

Mariusz Michalak
Pośpiech i brak rozwagi pieszego może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku, a co za tym idzie, do zagrożenia zdrowia i życia. Warto wiedzieć jakie prawa i obowiązki mają piesi.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Poruszanie się pieszych

Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

Istotne jest, że pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, a na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, musi ustąpić miejsca rowerowi.

Odpowiednie oznakowanie

W sierpniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Do tego momentu obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Został on rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.  Kara za to wykroczenie nie może być większa niż 100 zł. Zgodnie z prawem, pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przypomnijmy, że kierowca w nocy jest w stanie zauważyć pieszego idącego wzdłuż drogi dopiero z odległości 20-30 m. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150 m, a nawet 300 m.

O tym się mówi: Doping w Lidze Mistrzów? Brytyjscy i niemieccy dziennikarze dotarli do wyników kontroli

Kolumna pieszych

Fot. Joanna Urbaniec
Fot. Joanna Urbaniec

Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.

Istotne jest, że piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m, natomiast odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.

Jeżeli przemarsz kolumny odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki. Pierwszy – ze światłem białym, skierowanym do przodu, ostatni – ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu W kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych, a ponadto idący po lewej stronie są powinni nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m. Światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.

Co jest niedozwolone? Zabrania się ruchu po jezdni kolumny pieszych w czasie mgły (zakaz ten nie dotyczy kolumny wojskowej lub policyjnej). Zabrania się także ruchu po jezdni kolumny pieszych w wieku do 10 lat w warunkach niedostatecznej widoczności oraz prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat.

Przechodzenie przez jezdnię i torowisko

Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Takie przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że pieszy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Fot. Skoda
Fot. Skoda

Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

Warto dodać, że w myśl projektowanych zmian w prawie, piesi mają mieć pierszeństwo zarówno na przejściu jak i przed nim. Wyjątkiem będą tramwaje. Ustawa teraz trafi do Senatu, a zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. (http://www.tvn24.pl)

Czego nie wolno?

Zabrania się:

  1. wchodzenia na jezdnię:

        - bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

        - spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

  1. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
  2. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
  3. przebiegania przez jezdnię,
  4. chodzenia po torowisku,
  5. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,
  6. przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Wysokość kar za naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych

Wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (art.14 pkt 1): 
na przejściach dla pieszych50 zł
w miejscach innych niż przejścia dla pieszych100 zł
Wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi (art.14 pkt 1)100 zł
Przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni (art.14 pkt 7)50 zł
Niestosowanie się do znaków drogowych dotyczących ruchu pieszych (§30)50 zł
Przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi (art.14 pkt 2) 
na obszarze zabudowanym50 zł

na obszarze niezabudowanym100 zł

Zwalnianie kroku lub zatrzymywanie się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (art.14 pkt 3)50 zł

Przebieganie przez jezdnię (art.14 pkt 4)50 zł

Chodzenie po torowisku (art.14 pkt 5)50 zł

Wchodzenie na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie (art.14 pkt 6)100 zł

Naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza (art.11 ust.1)50 zł

Naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi (art.11 ust.2)50 zł

Naruszenie przez pieszych obowiązku poruszania się po jezdni jeden za drugim (art.11 ust.3)50 zł

Naruszenie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (art.13)50 zł

Korzystanie z dróg niedostępnych dla pieszych (art.45 ust.1 pkt 4)50 zł

Naruszenie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów (art.11 ust.4)50 zł

Niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku (art.11 ust.4a)do 100 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty