Praca dla kierowców

fren - Gazeta Krakowska
Fot. Mercedes-Benz
Fot. Mercedes-Benz

Niemal stu polskich kierowców, przeważnie z Krakowa i okolic, znalazło pracę w Anglii. Od maja żaden z nich nie wrócił, wszyscy pracują i zarabiają, wielu sprowadziło tam rodziny. Szanse mają kolejni, ponieważ firma First Group, międzynarodowe przedsiębiorstwo komunikacyjne, potrzebuje tysięcy kierowców. Polacy się już sprawdzili.

 

Fot. Mercedes-Benz
Fot. Mercedes-Benz

- Polak za granicą się zmienia. Zmienia się jego motywacja i nastawienie. Dużą rolę odgrywają tutaj pracodawcy - twierdzi Katarzyna Arnold z krakowskiej Firmy Szkoleniowej ELS, zajmującej się kształceniem kierowców autobusów na potrzeby angielskiej firmy przewozowej. - Wielu z nich dzwoni i twierdzi, że nigdy nie mieli tak dobrych szefów.

 

Pierwsza grupa kierowców, a było ich 35, pochodziła z Krakowa. Wielu z nich było pracownikami MPK. - Byli to ludzie, którzy podjęli ogromne ryzyko. Musieli porzucić pracę i zacząć się uczyć, co dla dorosłego, ok. 40-letniego człowieka nie jest łatwe - mówi Katarzyna Arnold. - Po przyjeździe tej grupy angielscy pracodawcy stwierdzili, że Polacy są fantastyczni. Zawsze czyści, zawsze kulturalni i uprzejmi. Chcą pracować, chcą zarobić. Oczywiście trudno znaleźć tysiące uprzejmych, kulturalnych, pracowitych kierowców, ale mamy tylu chętnych, że możemy wybierać - dodaje Katarzyna Arnold.

 

Zgłaszający się do ELS-u kierowcy powinni mieć tylko prawo jazdy kategorii D i minimalny staż pracy. W testach kwalifikacyjnych sprawdza się ich zdolność uczenia się. Jeżeli są w stanie nauczyć się języka i dostosować do warunków, biorą udział w trzymiesięcznym kursie. W dwa tygodnie po jego ukończeniu mogą jechać do Anglii.

 

Koszt - 4 tys. zł. Nie jest to kwota za pośrednictwo pracy ani za szkolenie, Firma Szkoleniowa ELS została bowiem przez angielskich partnerów wynajęta do uczenia pracowników w Polsce. Z tych pieniędzy pokrywa się koszty przejazdu do Anglii oraz opłaca się wynajęcie mieszkania, czynsz za pierwszy miesiąc i kaucję za mieszkanie (zwrotna). Musi to być załatwione jeszcze przed wyjazdem, ponieważ aby starać się o angielskie prawo jazdy, trzeba podać adres na miejscu.

 

Wszelkie formalności związane z ubezpieczeniem czy pozwoleniem na pracę załatwia pracodawca. Pracę oferują dwie firmy - jedna na dwuletnie kontrakty, druga na czas nieokreślony. Zarobki kształtują się przeciętnie w granicach 6 funtów za godzinę. Jak twierdzi Katarzyna Arnold, oferty dotyczą na razie kierowców autobusów, elektryków i mechaników. Być może w przyszłym roku oferta obejmie także kolejarzy.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty