Powrót zielonych strzałek

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Chociaż zielone strzałki ułatwiają życie kierowcom, to od jakiegoś czasu zaczęły znikać ze skrzyżowań. Na szczęście niedługo na nie wrócą.

 

Likwidacja zielonych strzałek to wynik rozporządzenia ministra infrastruktury z 2003 r. Zgodnie z nim zarządy dróg do końca 2008 r. zmuszone zostały do pozbycia się strzałek ze skrzyżowań kolizyjnych. To takie skrzyżowania, gdzie po skręcie w prawo kierowca musiałby np. przeciąć przejście dla pieszych lub włączyć się do ruchu na ulicy, którą jadą samochody.

 

Realizując ministerialne decyzje, drogowcy zaczęli zdejmować strzałki albo je zasłaniać. W niektórych miastach nowopowstające sygnalizatory świetlne z założenia pozbawione zostały strzałek. Na efekty nie trzeba było długo czekać - wzrosła ilość korków, bo mimo możliwości skręcenia w prawo, kierowcy posłusznie muszą stać przed światłami. Na szczęście dla nich urzędnicy zamierzają naprawić błąd sprzed kilku lat. W Ministerstwie Infrastruktury przygotowano już zmianę rozporządzenia, która umożliwi powrót zielonych strzałek.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

- Projekt przekazany został do Rządowego Centrum Legislacji w celu rozporządzenia z komisji prawniczej. Jeśli Centrum wyrazi na to zgodę, to zmiana przepisów wejdzie w życie w ciągu 30 dni. Przewidujemy, że nastąpi to za ok. 2 miesiące - mówi Justyna Bracha z resortu infrastruktury.

 

Jednak nie wszystkim to rozwiązanie przypadło do gustu. Zdaniem organizacji Zielone Mazowsze, zielone strzałki dyskryminują pieszych i rowerzystów, przez co pogarszają stan bezpieczeństwa na drogach.

 

"Uważna obserwacja dowolnego skrzyżowania wyposażonego w zieloną strzałkę szybko daje dowody, że obowiązek zatrzymania pojazdu przed zieloną strzałką jest fikcją" - czytamy w liście otwartym skierowanym przez organizację do ministra infrastruktury. Zielone Mazowsze powołuje się przy okazji na dokument dotyczący rozwoju Warszawskiego Węzła Transportowego. Wynika z niego, że łączenie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną ruchu przechodzących na zielonym świetle pieszych ze skręcającymi w prawo pojazdami jest zdecydowanie niebezpieczne.

 

Inna organizacja, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, zwraca uwagę, że wszelkie zmiany regulacji dotyczące zielonej strzałki powinny być poprzedzone szeroką kampanią społeczną. Ma ona przypomnieć zasady prawidłowego zachowania się na pasach w sytuacjach dyktowanych sygnalizacją świetlną, ze szczególnym uwzględnieniem ostrożności w interpretowaniu sygnalizatorów, które dopuszczają skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w obszarach miejskich.

 

Z zupełnie innych względów zielonym strzałkom jest przeciwny Janusz Korwin-Mikke.

- Samochody stoją na prawym pasie i czekają na skręt w prawo. Żadnego przechodnia na pasach, żadnego policjanta w polu widzenia - a ludzie nie skręcają, czekają, aż zapali się zezwalająca na to zielona strzałka! Jeszcze 20 lat temu wszystkie samochody spokojnie by skręcały. Bo strzałki nie zapala myśląca istota, tylko automat - nic nie wiedzący o sytuacji na skrzyżowaniu. Dlaczego mam go słuchać? To oddawanie czci zielonemu bożkowi - piekli się Mikke.

Fot. KRBRD
Fot. KRBRD

 

Andrzej Grzegorczyk, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

Zielona strzałka to odwieczny problem. Kierowcy powinni traktować ją jako dodatkowy, a nie pierwszorzędny sygnał zezwalający na skręcenie. Tak niestety nie jest. To niebezpieczne, o czym świadczy rosnąca ilość wypadków w obrębie skrzyżowań. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z możliwości, jakie daje zielona strzałka, a przede wszystkim upewnić się, czy wjeżdżając na skrzyżowanie, nie spowodujemy zagrożenia dla innych kierowców i pieszych.

 

Warto wiedzieć

 

Zielona strzałka zezwala kierowcom na warunkowy skręt na skrzyżowaniu mimo czerwonego sygnału. Zgodnie z przepisami należy jednak zatrzymać samochód przed sygnalizatorem, zanim wjedzie się na skrzyżowanie. Zapominalskim grozi 500-złotowy mandat oraz 6 punktów karnych, bo wykroczenie traktowane jest jako przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty