Powódź 2024. Ci kierowcy nie będą musieli płacić opłat drogowych

Mariusz Michalak
Opracowanie:
System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Pawel Relikowski / Polska Press
Ciężarówki wiozące pomoc humanitarną na tereny objęte powodzią zostaną zwolnione z opłaty drogowej - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

"Wydałem polecenie (...) aby pojazdy powyżej 3,5 tony, które wiozą pomoc humanitarną zostały zwolnione z opłat drogowych w systemie e-TOLL" - powiedział Klimczak. "Pan premier natychmiast wyraził na to zgodę" - dodał.

W mediach społecznościowych resort infrastruktury poinformował, że przewoźnicy, którzy będą się ubiegać o zwolnienie z opłaty za przejazd, powinni przesłać wniosek według zamieszczonego na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego specjalnego formularza na adres [email protected].

Wyjaśniono, że po weryfikacji wniosku przewoźnik będzie mógł wyłączyć urządzenie pokładowe i nie będzie podlegał karze administracyjnej. Procedura ta będzie obowiązywać do czasu trwania stanu klęski żywiołowej.

System e-TOLL to rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, który od 1 października 2021 roku zastąpił dotychczasowy system viaTOLL. System e-TOLL służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

ZOBACZ TAKŻE: Auta popowodziowe. Jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Organem odpowiedzialnym za pobór opłaty elektronicznej przy pomocy systemu e-TOLL jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej. W systemie e-TOLL pobierana jest opłata za przejazd po około 3620 km sieci dróg płatnych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty