To może zdarzyć się każdemu, kto w bagażniku przewozi wszystkie "bardzo potrzebne" rzeczy i wciąż dokłada nowe "na wszelki wypadek": w końcu, gdy trzeba przewieźć większą partię bagażu, nie ma już miejsca.
Za niezbędny można uznać ekwipunek, potrzebny do wymiany koła. Fabryczny klucz do kół nie zawsze wystarczy, dobre narzędzie (np. klucz krzyżakowy) będzie więc przydatne. Podnośnik może być fabryczny lub inny. Ważne, żeby przećwiczyć, jak działa, gdzie w aucie umieszczono wzmocnione punkty, przystosowane do kontaktu z podnośnikiem.
Jeśli silnik nowoczesnego, pełnego elektroniki samochodu odmówi posłuszeństwa i auto nie może jechać dalej prawdopodobieństwo, że uda się go samodzielnie naprawić na drodze, jest niewielkie. Prostsza konstrukcja starszego samochodu i doświadczenie kierowcy w walce z jego "humorami" zmieniają sytuację: pewne narzędzia mogą zdecydować o punktualnym dotarciu do celu. Ale przydadzą się tylko wtedy, gdy potrafimy z nich korzystać.
Kosmetyki do pielęgnacji nadwozia nie są potrzebne na co dzień. Wożone w bagażniku zajmują miejsce i klekoczą. Również duża bańka z olejem silnikowym czy płynem chłodniczym może zostać w domu. Co innego, jeśli trzeba ich ciągle dolewać. Ale może wystarczą małe opakowania.
To, o co warto zadbać, to instrukcja obsługi auta. Swój samochód znamy dobrze, ale kto pamięta o funkcjach poszczególnych bezpieczników, kto wie, jak się do nich dostać? Obowiązkowy ekwipunek to żarówki, ale nie pierwsze lepsze zdjęte z półki supermarketu, tylko takie, które naprawdę pasują. To samo dotyczy bezpieczników. Poza tym, warto pomyśleć o rękawicach roboczych, latarce, lince holowniczej i apteczce. Wiele więcej, poza obowiązkowym wyposażeniem auta, nie trzeba.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?