Polska znów łamie unijne przepisy!

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Nie umilkły jeszcze echa sprawy dotyczącej podatku akcyzowego na sprowadzane do naszego kraju samochody, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje już kolejną skargę na Polskę. Tym razem dotyczy ona badań technicznych pojazdów używanych przywożonych z innych państw UE.

 

Komisji Wspólnot Europejskich zarzuciła nam uchybienia w związku z koniecznością dokonywania badań technicznych aut z "drugiej ręki" trafiających do nas ze Wspólnoty przed ich pierwszą rejestracją. Wymogu takiego nie ma w stosunku do krajowych samochodów.

 

Zdaniem przedstawicieli Komisji taka sytuacja narusza zasadę swobodnego przepływu towarów stanowiącą jeden z filarów istnienia Unii Europejskiej.

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

- Identyczne pojazdy używane nie mogą być dyskryminowane wyłącznie dlatego, że nie były pierwotnie zakupione w danym państwie członkowskim. Komisja musiała zareagować, aby nasi konsumenci mogli czerpać pełne korzyści z jednolitego rynku Unii Europejskiej - stwierdził Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i polityki przemysłowej.

 

Komisja już w czerwcu 2006 r. przesłała Polskim władzom uzasadnioną opinię dotyczącą nakładania przeszkód na rejestrację przywożonych samochodów używanych. Był to drugi, po wezwaniu do usunięcia uchybienia, etap procedury, jaką Komisja podejmuje w przypadku naruszania przez państwo członkowskie prawodawstwa UE.

 

Opinia zawierała szczegółowe zestawienie przyczyn, dla których Komisja stwierdziła, że Polska nie wypełnia zobowiązań zgodnie z Traktatem Wspólnotowym. Nasze władze nie podjęły stosownych działań, co zaskutkowało odesłaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Rozpoczęło się tym samym postępowanie sporne, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kar finansowych w przypadku, gdyby ta nie zmieniła kwestionowanych przepisów.

 

Zarzuty dotyczące dyskryminowania sprowadzonych aut postawiono też Luksemburgowi, Czechom, Austrii i Węgrom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty