Polscy kierowcy zbyt rzadko kontrolują ciśnienie w oponach swoich aut

redakcja.regiomoto
Ciśnienie w oponach trzeba kontrolować raz w miesiącu
Ciśnienie w oponach trzeba kontrolować raz w miesiącu
Z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin wynika, że ponad 30 proc. polskich kierowców nie wie, jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach ich samochodów. Większość z nich kontroluje stopień napompowania opon tylko dwa razy w roku.
Ciśnienie w oponach trzeba kontrolować raz w miesiącu
Ciśnienie w oponach trzeba kontrolować raz w miesiącu

Aż 31 proc. respondentów nie potrafiło powiedzieć, jaki jest rekomendowany poziom ciśnienia w oponach ich samochodów. Odsetek kierowców, którzy wiedzą dokładnie, jak mocno ma być napompowane ogumienie ich aut, wzrósł w ciągu roku o 4 pproc. do 44 proc. Co czwarty badanych pamięta w przybliżeniu prawidłowy poziom ciśnienia w oponach ich samochodów.

Kierowcy zostali również zapytani o to, jak często sprawdzają, czy opony są prawidłowo napompowane. Największa grupa respondentów (24 proc.) kontroluje ciśnienie raz na pół roku, natomiast 15 proc. robi to zgodnie z zaleceniami specjalistów, a więc raz w miesiącu. Pozostałe odpowiedzi kształtowały się następująco – częściej niż raz w miesiącu (7 proc.), raz na 2 miesiące (9 proc.), raz na trzy miesiące (14 proc.), raz na cztery miesiące (5 proc.), raz na pięć miesięcy (2 proc.), raz na rok (7 proc.), rzadziej niż raz na rok (2 proc.), brak kontroli ciśnienia (7 proc.).

- Ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą – wyjaśnia Tomasz Młodawski z Michelin Polska. – Kontrolę należy przeprowadzać na zimnych oponach – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu maksymalnie trzech kilometrów z niewielką prędkością. Poziom ciśnienia powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i dostosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach wpływa na:
- bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;
- trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;
- ekonomikę jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

Badanie zrealizowane przez TNS Polska towarzyszyło ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą", która odbyła się pod koniec października. Celem organizowanej w Polsce od 8 lat inicjatywy jest zwrócenie uwagi na problem nieprawidłowego ciśnienia w oponach pojazdów oraz edukacja kierowców w tym temacie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty