Polscy kierowcy o tym, jak często wpadają w poślizg

redakcja.regiomoto
Opanowanie samochodu, który wpadł w poślizg jest bardzo trudne
Opanowanie samochodu, który wpadł w poślizg jest bardzo trudne
Jak wynika z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Szkoły Jazdy Renault aż 37 proc. kierowców w Polsce przynajmniej raz wpadło w poślizg prowadząc samochód po mokrej nawierzchni. Prawie co piąty doświadczył tego wielokrotnie.
Opanowanie samochodu, który wpadł w poślizg jest bardzo trudne
Opanowanie samochodu, który wpadł w poślizg jest bardzo trudne

- Większość kierujących pojazdami charakteryzuje zawyżona samoocena. Myślą, że są dobrymi kierowcami i poradzą sobie w każdej sytuacji na drodze. Niestety pytania o wiedzę lub testy praktyczne pokazują, że tak nie jest – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Z badań wynika, że mężczyźni znacznie częściej wpadają w poślizg niż kobiety, 44 proc. w porównaniu do 25 proc.

- Zarówno z badań, jak i wieloletniego doświadczenia wynika, że mężczyźni jeżdżą bardziej agresywnie i mają więcej pewności siebie. Prawdopodobnie dlatego częściej doświadczają niebezpiecznych sytuacji na drodze – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

O skłonności do nerwowych zachowań części kierowców może też świadczyć fakt, że np. aż 37 proc. spośród osób, które przekraczają dozwolony limit prędkości z powodu zbyt wolnej jazdy innych kierowców, wpadło w poślizg wielokrotnie.

Dane pokazują również, że 65 proc. spośród tych, którzy w ogóle przyznają się do przekraczania prędkości wpadło w poślizg przynajmniej raz. Jednocześnie 68 proc. osób, które deklarują, że nigdy nie przekraczają limitów prędkości nigdy też nie wpadło w poślizg.

- Z wyników badania tworzy się pewien obraz postaw na drodze i konsekwencji tych postaw. Więcej brawury i nerwów to więcej niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym - dodają trenerzy.

Badanie przeprowadził TNS Polska na zlecenie Szkoły Jazdy Renault w listopadzie 2012 r. Badanie zrealizowane na reprezentatywnej, losowo wybranej próbie 1000 Polaków.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty