Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polisa OC. Większa moc silnika? Zapłacisz dwa razy więcej za OC!

Mariusz Michalak
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Cena obowiązkowego OC zależy od wielu czynników m.in.: liczby spowodowanych dotychczas szkód, wieku kierowcy, wieku auta czy chociażby stylu jazdy osoby kierującej. Jest jeszcze jeden czynnik, który ma spore znaczenie u ubezpieczycieli, a mianowicie moc silnika auta. Jak taka zmienna wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego? Oto analiza specjalistów z systemu Yanosik.

– Zakup i porównywanie ofert OC bez wychodzenia z domu stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. W trakcie ostatnich miesięcy zauważyliśmy około 25 proc. wzrost zainteresowania porównywarką cen ubezpieczeń komunikacyjnych w aplikacji Yanosik, w stosunku do miesięcy przed epidemią. Dzięki systemom analizy anonimowych danych oraz uproszczonemu mechanizmowi wypełniania danych, poprzez skanowanie dowodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego, mamy możliwość sprawdzenia czynników wpływających na koszty OC. W tym krótkim badaniu przeanalizowaliśmy aspekt mocy silnika i jego wpływ na cenę ubezpieczeń – komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Jak zatem kształtuje się cena w zależności od wielkości mocy silnika?

– Ogólna zasada jest prosta: im większa moc silnika, tym droższe OC. Taka zależność widoczna jest zarówno w przypadku ceny minimalnej, jak i mediany. Z największymi kosztami za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne muszą liczyć się właściciele samochodów o mocy 360 kW. Najmniej zapłacą kierowcy, którzy są w posiadaniu aut o małej mocy silnika, a mianowicie od 20 do 60 kW. Różnica w cenie to niemal dwukrotność składki OC. Przy zakupie auta warto zatem uwzględnić ten czynnik, by nie przepłacać za ubezpieczenie komunikacyjne – wyjaśnia Magda Zglińska, Yanosik.

W wynikach analizy można jednak znaleźć pewne wyjątki. W tabeli widoczne są spadki, które wskazują, że nie zawsze większa moc silnika oznacza wyższy koszt ubezpieczenia komunikacyjnego. Dla przykładu: kierowcy, którzy są właścicielami aut z silnikami o mocy 300 kW zapłacą więcej za OC, niż osoby będące w posiadaniu aut o większej mocy 320 kW czy 340 kW. Takie sytuacje są jednak sporadyczne.

Co ciekawe koszty OC mocno skaczą w górę, jeśli ubezpieczane auto ma moc 360 kW. Tendencja ta jest zauważalna zarówno w medianie cen, jak i w opłatach minimalnych. Spore i regularne wzrosty cen widoczne są także w przedziale: 180-280 kW.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Peugeot 2008

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty