Polisa OC. Jak szybko i zdalnie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, że każdy posiadacz pojazdu mechanicznego może w wygodny, szybki i prosty sposób sprawdzić ważność polisy OC pojazdu. Podobnie jak do zakupu ubezpieczenia, nie trzeba w tym celu opuszczać domu i narażać się na niepotrzebne ryzyko związane z pandemią.

Na portalu UFG, stanowiącym bazę wiedzy dla posiadaczy pojazdów mechanicznych można w każdej chwili sprawdzić kiedy kończy się polisa OC wystawiona dla danego pojazdu. Co więcej, do sprawdzenia wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny, nie trzeba dysponować jakimikolwiek innymi dokumentami ani danymi. To z kolei oznacza, że takiego sprawdzenia na rzecz innych posiadaczy pojazdów mechanicznych mogą dokonać ich bliscy.

Ważność ubezpieczenia OC  mogą zatem sprawdzić dzieci, chcące pomóc swoim rodzicom w czasach ograniczeń, wnuki dziadkom czy osoby wspierające seniorów. Nawigacja prowadzi od strony głównej portalu do formularza umożliwiającego wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu, którego ubezpieczenie chcemy sprawdzić. W przypadku stwierdzenia nieważności polisy OC należy jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem, aby dokonać zakupu nowej polisy. Przedłużający się okres braku ważnej polisy OC dla danego pojazdu może skutkować finansowymi konsekwencjami dla jego posiadacza. Dostęp do bazy danych UFG i sprawdzenie ważności polisy są bezpłatne i nie wymagają pozostawienia żadnych danych osobowych.

Z kolei dla aktywnych użytkowników smartfonów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował aplikację „UFG Na wypadek”. Posiada ona wiele funkcjonalności, przydatnych na co dzień kierowcom. Można gromadzić w niej informacje na temat swoich dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami określonego typu, podpowiada ona również jak zachować się na drodze w razie kolizji. Jej nieocenioną funkcjonalnością w czasach pandemii jest możliwość łatwego i szybkiego sprawdzenia ważności polisy OC posiadacza danego pojazdu. Podobnie jak w przypadku portalu UFG do takiego sprawdzenia również wystarczy wyłącznie numer rejestracyjny pojazdu. Aplikacja dostępna jest zarówno dla użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Android i iOS. Pobranie i późniejsze korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Jaka kara za brak OC w 2020 roku?


Wysokość kar za brak OC w 2019 i 2020 roku - porównanie

Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
Czas bez OC 2019 rok
2020 [b]rok[/b]2019 [b]rok
[/b]
2020 [b]rok
[/b]
2019 [b]rok
[/b]
2020 [b]rok
[/b]
Ponad 14 dni 4 500 zł 5 200 zł6750 zł 7 800 zł  750 zł 860 zł
4-14 dni 2 250 zł 2 600 zł3 375 zł 3 900 zł 375 zł 430 zł
Do 3 dni900 zł1040 zł 1350 zł 1 560 zł150 zł 170 zł

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty