Policjanci z Niemiec mogą zatrzymywać kierowców w Polsce

Bartosz Gubernat
Niemiecka policja może zatrzymywać kierowców w Polsce, a polscy funkcjonariusze w Niemczech
Niemiecka policja może zatrzymywać kierowców w Polsce, a polscy funkcjonariusze w Niemczech
Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec podpisali porozumienie zacieśniające współpracę między służbami mundurowymi. Policjanci z obu krajów mogą zatrzymywać i kontrolować samochody po obu stronach granicy.
Niemiecka policja może zatrzymywać kierowców w Polsce, a polscy funkcjonariusze w Niemczech
Niemiecka policja może zatrzymywać kierowców w Polsce, a polscy funkcjonariusze w Niemczech

Dokument podpisany 15 maja w Zgorzelcu określa nowe zasady współpracy służb celnych, granicznych i policji. Ma pomóc w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej. Dzięki zmianom polski policjant będzie miał teraz prawo zatrzymać do kontroli niemieckie auto po obu stronach granicy. Z kolei funkcjonariusze zza naszej zachodniej granicy otrzymali narzędzia powalające szerzej kontrolować Polaków.

– Nowe przepisy umożliwią skuteczniejsze prowadzenie pościgów transgranicznych. W przypadku rutynowych kontroli mówimy o patrolach mieszanych, składających się z funkcjonariuszy polskich i niemieckich – mówi insp. dr Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Przeczytaj także: Most w Mszanie naprawiony, autostrada A1 do Czech otwarta

Jak mówi rzecznik Sokołowski, nowe porozumienie zastąpiło cztery inne umowy. Pojawiły się w nim także zapisy dotyczące współpracy w zakresie wskazanych wykroczeń oraz podejmowania działań w sytuacjach szczególnego niebezpieczeństwa. Umowa dokładnie określa zakres uprawnień funkcjonariuszy na terytorium drugiej strony. Policjanci otrzymali uprawnienia do kontroli bagaży na terenie sąsiedniego państwa. Mieszane patrole mandaty za ewentualne wykroczenia będą wystawiać na podstawie taryfikatora obowiązującego w kraju, w którym kierowca przekroczył prawo. Oznacza to, że jeśli polski kierowca przekroczy prędkość w Niemczech, ale zostanie zatrzymany w Polsce, zapłaci niemiecki mandat. Za złamanie przepisów w Polsce może go jednak ukarać tylko polski policjant i na odwrót.

- Współpraca między stroną polską a niemiecką już od dawna jest bardzo ścisła. Obejmuje między innymi zwalczanie przestępczości zorganizowanej – kradzieży samochodów, przemytu narkotyków, papierosów, handlu ludźmi, prania brudnych pieniędzy, handlu bronią, produkcji i fałszowania euro, a także poszukiwania liderów gangów – wylicza rzecznik Sokołowski.

W 2013 roku i w ciągu pierwszych miesięcy 2014 r. w ramach tej współpracy zatrzymano 978 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, znaleziono 163 osoby zaginione i odzyskano w sumie 2404 skradzione auta. Policjanci wymieniają się m.in. informacjami dotyczącymi przemytu papierosów z Ukrainy i Litwy przez Polskę i Niemcy do innych krajów Europy Zachodniej, tak, aby zlikwidować te kanały przerzutowe. Funkcjonariusze interesują się też działalnością gangów motocyklowych. W tym celu policjanci z naszego CBŚ spotykają się ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

Policja dodaje, że od 2007 roku w Świecku działa centrum współpracy polskich i niemieckich służb granicznych, celników i policji. Zajmuje się przede wszystkim wnioskami dotyczącymi spraw wymagających pilnych działań – np. pościgów. Tylko w 2013 r. było to prawie 4 tys. takich wniosków, a 43 zgłoszenia dotyczyły transgranicznych pościgów.

– Dzięki nowej umowie służby obu krajów będą mogły jeszcze lepiej współpracować. Pozwoli sprawniej wymieniać się informacjami i ścigać sprawców przestępstw i wykroczeń – powiedział podczas podpisania umowy w Zgorzelcu Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw Wewnętrznych.

Zacieśnienie współpracy daje policjantom z obu krajów pełny dostęp do informacji na temat osób i pojazdów. Od teraz służby mundurowe z jednego państwa mogą być podporządkowane dowództwu sąsiada np. na czas trwania imprez masowych. Podpisanie umowy jest efektem dwuipółrocznych przygotowań, polegających m.in. na ujednoliceniu klasyfikacji wykroczeń w obu krajach.

Bartosz Gubernat

od 12 lat
Wideo

Bezpieczeństwo na drogach podczas weekendu i w Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty