Policja. Ruszyła akcja „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”

Stanisław Rochowicz
"Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie" – taki kryptonim dostała ogólnopolska akcja policji, która potrwa od szóstej rano 21 grudnia (piątek) i zakończy się po sześciu dniach, 26 grudnia o godzinie 22.00. Fot. Tomasz Holod
"Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie" – taki kryptonim dostała ogólnopolska akcja policji, która potrwa od szóstej rano 21 grudnia (piątek) i zakończy się po sześciu dniach, 26 grudnia o godzinie 22.00. Fot. Tomasz Holod
"Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie" – taki kryptonim dostała ogólnopolska akcja policji, która potrwa od szóstej rano 21 grudnia (piątek) i zakończy się po sześciu dniach, 26 grudnia o godzinie 22.00.

Na drogach spodziewać się możemy częstszych kontroli trzeźwości, prędkości i stanu technicznego pojazdów. Więcej też będzie umundurowanych i nieumundurowanych patroli policji.
Na drogach i ulicach już od samego rana pojawiło się więcej patroli policjantów ruchu drogowego. Mają oni szczególnie patrolować trasy wylotowe z miast i drogi szybkiego ruchu. Jest to o tyle ważne, że w piątek po południu oraz w całą sobotę spodziewany jest największy szczyt świątecznych wyjazdów. A w wielu rejonach kraju jesienna aura szczególnie nie sprzyja zmotoryzowanym.

Jak informuje GDDKiA, śliskie nawierzchni dróg można spodziewać się w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Dodatkowo, przelotne opady deszczu i śniegu mogą utrudnić poruszanie się na drogach w województwach: dolnośląskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Mżawka lub deszcz występują w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, lubuskim i zachodnio-pomorskim. Przy gruncie może ona zamarzać, prowadząc do gołoledzi. Mgły mogą pojawić się w województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, małopolskim i lubuskim.  
Co zrobić by podróż była bezpieczna i bezproblemowa? Każdy kierowca zanim ruszy w drogę powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne (pamiętajmy przy tym o zapasie żarówek i bezpieczników), czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny eksploatacyjne zostały uzupełnione (szczególnie olej silnikowy i płyn do spryskiwaczy). Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Informacje o stanie dróg znajdziemy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach czy na stacjach paliw. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach: dostosujmy prędkość do warunków aktualnie panujących na drodze i pamiętajmy o zachowaniu właściwego odstępu między samochodami. Jedźmy z włączonymi światłami mijania i – w razie potrzeby – pamiętajmy o włączeniu świateł przeciwmgłowych. Nie zapomnijmy o uzupełnieniu paliwa. Szczególną uwagę zwracajmy podróżując z najmłodszymi pasażerami. Naszych milusińskich przewoźmy tylko w dedykowanych dla nich fotelikach. Dzieci męczą się i nudzą szybciej niż dorośli, zatem nie od rzeczy będzie robienie częstszych przerw w podróży.

Wszystkim kierowcom życzymy – szczęśliwej i bezpiecznej podróży! 

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty