Polestar 1. Auto z włókien węglowych w teście zderzenoiwym

Mariusz Michalak
Fot. Volvo
Fot. Volvo
Polestar przeprowadził pierwszą próbę z całej serii testów zderzeniowych w ramach programu Polestar 1. Próba ta była pierwszym testem wytrzymałości polimerowego nadwozia wzmacnianego włóknem węglowym w prawdziwej próbie zderzeniowej w wykonaniu Volvo Car Group.

Ten crash test naprawdę nas emocjonował. Pierwsza próba zderzeniowa Polestar 1 była czymś w rodzaju badania nieznanych ziem” – powiedział Thomas Ingenlath, Chief Executive Officer Polestar. – To był krytyczny punkt eksperymentalny w procesie opracowywania Polestar 1. Musieliśmy wiedzieć na pewno, że pomysły i obliczenia związane z konstruowaniem tego auta były prawidłowe – i okazały się prawidłowe.

W przeciwieństwie do stalowego nadwozia, gdzie odkształcanie (wyginanie, zgniatanie) wspiera w zintegrowanych strefach kontrolowanego zgniotu redukcję energii uderzenia, która dociera do pasażerów, włókna węglowe rozprasza energię przez pękanie i rozpad. Wielkie znaczenie miał sposób, w jaki karbonowe nadwozie zareagowało na ekstremalne siły związane ze zderzeniem. Inżynierowie skupili się także na tym, w jaki sposób szkielet, struktura stalowa auta, oraz karbon, który ją wzmacnia, poradziły sobie z tymi siłami. Weryfikacyjny prototyp Polestar 1, element pierwszej serii konstrukcyjnej Polestar 1, zderzono ze stacjonarną przeszkodą z prędkością 56 km/h, symulując kolizję czołową.

Większość energii została zaabsorbowana przez struktury zderzeniowe samochodu, a pozostała jej część zminimalizowana przez panele karbonowego nadwozia i przeniesiona na strukturę karoserii, która pozostała sztywna i po próbie zderzeniowej nie wykazywała oznak wygięcia czy utraty strukturalnej geometrii. Zef van der Putten, odpowiedzialny za włókna węglowe w Polestar, tak skomentował test: Wyniki pierwszej próby pozwalają pozytywnie ocenić decyzję zbudowania nadwozia Polestar 1 z karbonu. Potwierdzają one, że karbon wspiera najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Próbę zderzeniową przeprowadzono w Volvo Cars Safety Centre w Goetebotgu, w Szwecji, gdzie odbywa się ogromna liczba testów zderzeniowych samochodów i innych pojazdów w symulacjach prawdziwych warunków.

Polestar 1 to sportowa hybryda. Posiada 2-litrowy doładowany silnik benzynowy oraz dwa motory elektryczne. Do dyspozycji jest 600 KM i 1000 Nm. Producent deklaruje, że na samej baterii auto pokona dystans do 150 km.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie