Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwójne ubezpiecznie OC – co zrobić, żeby go unikąć

redakcja.regiomoto
Podwójne ubezpiecznie OC – co zrobić, żeby go unikąć
Podwójne ubezpiecznie OC – co zrobić, żeby go unikąć
Kupując lub sprzedając używany samochód warto pamiętać o formalnościach związanych z ubezpieczeniem OC. Niefrasobliwość może sprawić, że trzeba będzie zapłacić za dwie polisy zamiast jednej.
Podwójne ubezpiecznie OC – co zrobić, żeby go unikąć
Podwójne ubezpiecznie OC – co zrobić, żeby go unikąć

Wszystko dlatego, że umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej po upływie okresu jej obowiązywania jest automatycznie przedłużana na kolejne miesiące (najczęściej na rok). Ma to zapobiec sytuacjom, w których kierowcy jeździliby bez ubezpieczenia. Ale może też wpędzić w pułapkę podwójnego OC.

Uważaj, gdy kupujesz

Aby jej uniknąć, trzeba pamiętać o trzech zasadach.
Po pierwsze, jeśli kupujesz samochód, musisz ustalić z poprzednim właścicielem, czy sprzeda ci je wraz z ubezpieczeniem. Opłaca się to szczególnie, gdy do upływu terminu ważności polisy zostało jeszcze kilka miesięcy i była ona zawarta z dużymi zniżkami.

Jeśli jednak nie chcesz korzystać z OC poprzedniego właściciela, musisz pamiętać o drugiej zasadzie: po zakupie auta masz 30 dni na to, by wypowiedzieć umowę z firmą, w której ubezpieczony jest samochód. Jeśli tego nie zrobisz, polisa automatycznie przejdzie na ciebie i będzie ważna do końca okresu obowiązywania, zapisanego w umowie.

Tu pojawia się trzecia zasada – mimo że polisa OC została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, zostanie automatycznie przedłużona przez ubezpieczyciela po upływie okresu jej obowiązywania. Jeśli nie chcesz, by tak się stało, bo masz lepszą ofertę od konkurencyjnego towarzystwa, musisz wypowiedzieć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem. Co ważne, wypowiedzenie musi trafić do firmy ubezpieczeniowej najpóźniej na jeden dzień przed upływem daty obowiązywania polisy. Spóźnisz się – ubezpieczyciel naliczy ci składkę za kolejny okres ważności OC (najczęściej rok). Jeśli dodatkowo, wykupisz polisę u innego ubezpieczyciela, staniesz przed koniecznością zapłaty podwójnej składki.

Po prośbie do ubezpieczyciela

Zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym istnieje możliwość uniknięcia płacenia podwójnej składki ubezpieczeniowej, na podstawie ogólnych zasad prawa cywilnego. W tym celu należy zwrócić się do zakładu ubezpieczeń z wnioskiem o rozwiązanie umowy OC przed upływem 12 miesięcy. Może to nastąpić tylko za zgodą obu stron, tzn. ubezpieczającego i ubezpieczyciela. Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają rozwiązanie umowy i umorzenie należnej składki w całości, np. jedno z towarzystw ubezpieczeniowych w takich przypadkach pobiera opłatę w wysokości 65 zł.

Wypowiedzenie zawsze na piśmie

Co ważne, jeśli wypowiadasz, musisz sprawdzić, jak należy to zrobić. Na ogół wymagana jest forma pisemna i przesłanie lub osobiste dostarczenie odpowiedniego dokumentu. Nieliczne towarzystwa dopuszczają wypowiedzenie mailem. Zawsze należy to sprawdzić – w umowie polisy, na stronie internetowej ubezpieczyciela lub w jego placówce.

- Jeśli nowy właściciel samochodu wypowiada umowę OC 30 dni po jego zakupie, towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze żądają pokazania nowej umowy podpisanej u konkurenta – podkreśla Andrzej Zawadzki, niezależny broker ubezpieczeniowy.
To kolejne zabezpieczenie przed tym, by na drogi nie wyjeżdżały nieubezpieczone samochody. Dlatego też zawsze trzeba dogadać się z poprzednim właścicielem auta. Może on bowiem zerwać umowę OC bez powiadamiania nabywcy. W tej sytuacji nowy właściciel dostanie odpowiednią informację od firmy ubezpieczeniowej, ale to może potrwać. Tymczasem za jazdę bez ważnego OC grozi kara nawet do 2050 zł.

Sprzedajesz? Odzyskaj pieniądze

Warto pamiętać, że sprzedający może odzyskać część składki OC za okres, w którym to kupujący będzie użytkował samochód. Musi to jednak ustalić z nabywcą jeszcze przed transakcją. Są dwie możliwości: albo sprzedający doliczy kupującemu odpowiednią część składki ubezpieczeniowej do ceny auta (jeśli ten wyraźnie i na piśmie oświadcza, że chce przejąć naszą polisę), albo pisemnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia (jeśli kupujący nie chce korzystać z polisy sprzedającego). Poprzedni właściciel musi dostarczyć odpowiednie pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego w ciągu 30 dni od daty sprzedaży.

– Jeśli tak się nie stanie, polisa zostanie przedłużona automatycznie kupującemu, a sprzedający straci możliwość odzyskania pieniędzy – dodaje Zawadzki.

Ma być lepiej

W połowie 2011 r. wejdą w życie przepisy, które wyeliminują zagrożenie podwójnym OC. Piszemy o tym: Koniec podwójnego OC - korzystane zmiany w ubezpieczeniach.

A co z AC i innymi ubezpieczeniami?

W momencie, gdy następuje sprzedaż samochodu i auto casco wygasa – oznacza to prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy za czas do końca okresu trwania tego ubezpieczenia. W tym celu należy osobiście udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z wnioskiem o zwrot składki. Takie same zasady dotyczą np. ubezpieczenia NNW oraz pakietów.

Andrzej Zawadzki, broker ubezpieczeniowy:
– Aby ustrzec się kłopotów, sprzedając samochód musimy w ciągu 30 dni od sprzedaży poinformować zakład ubezpieczeń o tym fakcie. W większości firm możemy to zrobić listownie lub faksem. To bardzo ważne, bo jeżeli tego nie zrobimy, a osoba, której sprzedaliśmy samochód w tym czasie zdąży spowodować wypadek, to my będziemy obciążeni kosztami. Oczywiście, jeśli udowodnimy ubezpieczycielowi, że w momencie wypadku to nie my byliśmy właścicielami auta, mamy szansę na uniknięcie poniesienia odpowiedzialności za nie swoją szkodę, ale możemy być pewni, że to oznacza komplikacje, stracony czas i nerwy. Sprzedając samochód pofatygujmy się już w dniu transakcji do ubezpieczyciela, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Warto wiedzieć, że jeżeli rozłożyliśmy składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się nasz obowiązek ich płacenia. Przechodzi on na nowego właściciela.

Paweł Puzio
Fot. Maciej Kaczanowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty