Podsumowanie Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa 2011

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Druga edycja Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa zakończona. Idee bezpieczeństwa drogowego poparło 400 tys. osób, siedmiokrotnie więcej niż przed rokiem.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Od końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wraz z partnerami edukowała Polaków z zakresu bezpieczeństwa drogowego. Można było nauczyć się m.in. jak pokonać zmęczenie w długiej podróży, które leki upośledzają zdolność kierowania pojazdami, w jaki sposób radzić sobie z dziećmi rozpraszającymi kierowcę. W ramach kilkunastu happeningów edukacyjnych w całym kraju można było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić sprawność kierowania pojazdem w testach komputerowych, a na specjalnych symulatorach przejść próbę zderzeniową czy dachowanie. Finałowy piknik edukacyjny odbywał się w sobotę i niedzielę w Parku Szczęśliwickim w Warszawie. - Powinniśmy wreszcie uświadomić sobie, że czynnik ludzki jest bardzo ważny w kształtowaniu bezpieczeństwa drogowego. To od nas w największym stopniu zależy, czy dojdzie do wypadku i jakie będą jego skutki - mówi Podkomisarz Agnieszka Stypińska z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - Pokazujemy, że mają na to wpływ nawet tak błahe wydawałoby się czynności, jak pakowanie bagaży czy wybór obuwia do prowadzenia auta - dodaje.

**CZYTAJ TAKŻE

Najniebezpieczniejsze drogi Unii Europejskiej są w PolsceCo warto wiedzieć o fotoradarach?

**

Stan wiedzy Polaków na temat bezpieczeństwa drogowego organizatorzy Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa zbadali za pomocą specjalnie skonstruowanego testu internetowego. Wyniki są zatrważające. Spośród ponad 40 tys. osób, które rozwiązały test, tylko nieco ponad 1%. odpowiedziało na wszystkie pytania prawidłowo! - Kiedy słyszymy o niebezpiecznych kierowcach to nie myślimy o sobie. Wydaje nam się, że to ci, którzy jadą szybciej niż my. Nie zastanawiamy się nad własnym zachowaniem w ruchu drogowym - mówi Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Dlatego organizatorzy Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa planują kolejne edycje imprezy. - Będziemy powtarzać akcję tak długo, aż podniesiemy świadomość użytkowników dróg i zmienimy ich zachowanie na tyle, że urzeczywistni się wreszcie weekend bez ofiar - dodaje Maciejewski.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA

Zapowiedzi organizatorów akcji idą w parze ze społecznym oczekiwaniem. Idee Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa za pośrednictwem strony internetowej kampanii poparło w tym roku ponad 400 tys. osób. To niemal siedem razy więcej niż przed rokiem!

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty