Podatek od czynności cywilno-prawnych, czyli wspomniane PCC, wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Należy tutaj nadmienić, że jeśli urzędnik uzna kwotę zakupu pojazdu za zbyt niską, może ją zakwestionować powołując się na oficjalny cennik opublikowany przez specjalizujące się w tym firmy. Wówczas wymagana jest dopłata. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie, lecz cała procedura jest czasochłonna i tylko opóźnia rejestrację pojazdu.
POBIERZ DRUK PCC3 - KLIKNIJ TUTAJ
Obowiązek zapłaty nie dotyczy tych osób, które nabyły pojazd w komisie lub u dealera. Transakcje te zostały już wcześniej objęte podatkiem VAT. Z opłaty PCC zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które zakupiły samochód dla własnych potrzeb. W przypadku dokonania zakupu auta za granicą podatek PCC nie może zostać naliczony, bowiem PCC pobiera się od czynności cywilnoprawnych m.in. umowy sprzedaży, których przedmiot w chwili zawarcia umowy znajduje się na terytorium Polski.
Pozostali nabywcy są zobowiązani ustawą, a także zapisem w umowie kupna-sprzedaży (koszty transakcji ponosi kupujący), do zapłaty podatku w ciągu 14 dni od daty zawarcia transakcji. Opłatę należy uiścić we właściwym urzędzie skarbowym.
Opłata związana jest z wypełnieniem formularza PCC-3 lub PCC-3/A. Pierwszy z nich dotyczy tych transakcji, w których nowym właścicielem jest tylko jedna osoba. Jeśli jednak auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach. W zależności od statusu podatnika, w rubryce przeznaczonej na identyfikator podatkowy należy wpisać NIP lub PESEL. To samo dotyczy formularza PCC-3/A, który dotyczy pozostałych podatników.
Potrzebna jest również znajomość dokładnej nazwy modelu samochodu, który został zakupiony, a także kalkulator. Informacje dotyczące auta możemy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym otrzymanym od poprzedniego właściciela. Elementy formularza, które muszą zostać wypełnione przez kupującego to części A, B, C, D, G i H. Należy jednak zaznaczyć, że "G" obowiązuje jedynie w przypadku zakupu auta przez więcej, niż jedną osobę.