Płatne autostrady. Pojazdy z Ukrainy nie płacą za przejazd płatnymi odcinkami autostrad, ale nie wszystkimi...

Paweł Piątek
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Koncesjonariusze płatnych odcinków autostrady zgodzili się na nie pobieranie opłat za przejazd przez pojazdy na ukraińskich rejestracjach. Nadal płatny pozostaje jednak płatny odcinek "państwowej" autostrady A2 i A4.

Autostrada A1

Od 1 marca 2022 r. do odwołania bezpłatnie po autostradzie A1 mogą poruszać się pojazdy osobowe jadące na ukraińskich tablicach rejestracyjnych.

Zasady przejazdu są następujące: wjeżdżając na Autostradę kierowca pobiera bilet, a zjeżdżając z Autostrady po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży.

Koncesjonariusz autostrady apeluje jednak do kierowców, by nie nadużywać tych uprawnień przy przejazdach nie związanych z transportem uchodźców z Ukrainy.

Mimo zadanych pytań, do chwili obecnej koncesjonariusz nie odpowiedział redakcji motofakty.pl na pytanie o przewóz uchodźców przez kierowców na polskich numerach rejestracyjnych oraz o transporty humanitarne.

Autostrada A2

Spółka podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2, między Świeckiem a Koninem (206,5 km płatnych odcinków dróg). Opłaty nie będą pobierane za przejazd samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, tj. posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne. 

Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy zgłoszenie w Punkcie Poboru Opłat, czyli przy tzw. bramkach, u pracownika w budce kasjerskiej.

Dla przewozu uchodźców spod ukraińskiej granicy samochodami zarejestrowanymi w Polsce także przewidziano ułatwienia. Takie przejazdy powinny jednak zostać wcześniej zgłoszone i uzgodnione z Autostradą Wielkopolską. Podobnie konwoje z pomocą humanitarną jadące na Ukrainę będą mogły występować o zwolnienie z opłat na całym koncesyjnym odcinku A2, czyli między Świeckiem a Koninem.

W celu ustalenia przejazdów innych niż przejazdy samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, prosimy o kontakt z infolinią Autostrady Wielkopolskiej: nr tel. +48 800 022 242 lub pod adresem e-mail: [email protected]

Mimo, iż zadaliśmy pytania Ministerstwu Infrastruktury i Krajowej Administracji Skarbowej, która odpowiedzialna jest za pobór opłat na płatnym odcinku "państwowej" autostrady A2 na odcinku Konin-Stryków, do chwili publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czy auta na ukraińskich numerach rejestracyjnych lub samochody przewożące Ukraińców i pomoc humanitarną są zwolnione z opłat.

Redakcja motofakty.pl uzyskała jednak informację od operatora Systemu Autopay za pośrednictwem którego odbywa się pobór opłat. 

Autopay zwraca kierowcom z Ukrainy opłaty za przejazd wszystkimi odcinkami autostrad w Polsce, na których funkcjonuje rozwiązanie spółki, w tym dróg obsługiwanych przez system e-TOLL. Ułatwienie dotyczy pojazdów lekkich (kat. 1.) na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Na autostradach publicznych Autopay pokryje koszty z własnych środków. 

Autostrada A4

Jak informuje koncesjonariusz odcinka autostrady A4 - Stalexport Autostrada Małopolska od dziś na płatnym odcinku autostrady A4 - Katowice - Kraków, pojazdy wszystkich kategorii z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi są zwolnione z opłat.

Ponadto z opłat zostaną także zwolnione pojazdy lub grupy pojazdów zgłoszone przez organizacje pozarządowe, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., jako niosące pomoc dla obywateli Ukrainy.

Zwolnienie będzie obowiązywało do 31 marca 2022 roku.

Jak poinformował redakcję motofakty.pl Rafał Czechowski - rzecznik SAM SA:
Intencją Stalexport Autostrada Małopolska jest wsparcie uchodźców z Ukrainy i Polaków, którzy angażują się w niesienie pomocy.

Dlatego pojazdy zarejestrowane w Polsce i zgłoszone przez organizacje pozarządowe do koncesjonariusza, jak i zgłoszone uprzednio konwoje z pomocą przejeżdżają przez bramki na A4 Katowice - Kraków bezpłatnie.

Osoby prywatne podróżujące A4 Katowice – Kraków w celach pomocowych związanych z sytuacją w Ukrainie, mają więc możliwość zwolnienia z opłaty za pośrednictwem wybranej organizacji pożytku publicznego, która może zgłosić taki pojazd.

 

Zobacz także: Tak prezentuje się Dacia Jogger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty