Piłeś? Jechałeś? Trafisz do gazety

Krzysztof M. Kaźmierczak, mp
Fot. G.Okoński
Fot. G.Okoński
Coraz częściej policjanci wnioskują w sądach o podanie do publicznej wiadomości wyroku skazującego nietrzeźwych kierowców. To sposób na walkę z piratami drogowymi.

Kierowanie samochodami przez osoby po spożyciu alkoholu osiągnęło w Polsce rozmiary plagi. Rocznie policja zatrzymuje ponad 160 tys. nietrzeźwych kierowców. Co piąty z ok. 6 tys. zabitych rocznie w wypadkach drogowych traci życie przez osobę prowadzącą auto po pijanemu.

Fot. G.Okoński
Fot. G.Okoński

 

Dotychczas sądy w zasadzie nie korzystały z przepisu umożliwiającego podanie do publicznej wiadomości wyroków skazujących nietrzeźwych kierowców. Policja chce, aby wyroki publikowano je w prasie. Wnioski o takie postępowanie coraz częściej trafiają na biurka sędziów. 

 

Do akcji policjantów włącza się prasa. W "Gazecie Poznańskiej" publikacja personaliów osób ukaranych za jazdę po pijanemu jest darmowa. Być może również inne tytuły zgodzą się na bezpłatne udostępnienie w tym celu swoich łam. 

- Dotąd mieliśmy opory z wnioskowaniem o publikację danych nietrzeźwych kierowców - przyznaje Grzegorz Mazurkiewicz, Prokuratury Rejonowej Poznań Stare Miasto. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że koszty takiej kary obciążają przede wszystkim sąd, gdyż skazani często okazują się bez grosza. Jeśli jednak ogłoszenia będą bezpłatne, to nie ma przeciwwskazań, by częściej wnioskować o karę dodatkową.
- Siadając po pijanemu za kółkiem, należy się liczyć z wszelkimi przewidzianymi prawem konsekwencjami. Będziemy z pewnością coraz częściej wnioskować o publikację danych sprawcy - zapewnia Hieronim Mazurek, szef Prokuratury Rejonowej Poznań Wilda.

 

Kara upublicznienia

 

Sąd może upublicznić personalia sprawców wykroczeń jak i przestępstw drogowych związanych z alkoholem. Tego rodzaju kara dodatkowa orzekana jest na wniosek prokuratury lub policji.

 

Prawo dzieli

 

Polskie prawo dzieli pijanych na dwie kategorie - nietrzeźwych (ponad 0,5 promila alkoholu we krwi) oraz w stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila). Nietrzeźwość jest przestępstwem - grozi za nie pozbawienie wolności do 2 lat, grzywna i zatrzymanie prawa jazdy. Stan po spożyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna i czasowe zatrzymanie prawa jazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty