Pijany rekord

Krzysztof M. Kaźmierczak - Gazeta Poznańska
Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak

Rekordową liczbę pijanych użytkowników pojazdów zatrzymano w długi weekend **na polskich drogach. Na podwójnym gazie jechało samochodem 3373 kierowców.**

 

Zwykle w weekendowe dni policja zatrzymuje w całym kraju ok. 500 osób prowadzących auta po wypiciu alkoholu. Tymczasem 1 maja padł niechlubny rekord - przyłapano aż 890 nietrzeźwych kierowców. W pozostałe cztery dni pierwszego majowego weekendu liczba zatrzymywanych także wyraźnie przekraczała statystyczną średnią.

 

Obywatelskie zatrzymania

 

Część przypadków jazdy z "procentami" wykryto dzięki pomocy kierowców. O ile użytkownicy dróg na ogół nie pałają pozytywnymi uczuciami do policji drogowej, to w kwestii jazdy po pijanemu ich sympatie są po stronie mundurowych. W walce z plagą pijaństwa na drogach, użytkownicy dróg wspierają policję nie tylko deklaracjami, ale także czynami.

Fot. Krzysztof Szymczak
Fot. Krzysztof Szymczak

 

- Coraz częściej otrzymujemy sygnały o osobach prowadzących pojazdy po pijanemu - mówi Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. - Czasami okazuje się, że przyczyną jazdy z naruszeniem prawa nie był alkohol, ale bardzo lekceważący stosunek do prawa danego kierowcy. Zwykle jednak sygnały o kierowaniu autem po pijanemu potwierdzają się.

 

Bywa, że zbulwersowani kierowcy śledzą nietrzeźwych nakierowując na nich telefonicznie policję. Zdarzają się też zatrzymania obywatelskie.

- To szczególny dowód społecznego braku tolerancji wobec pijanych - ocenia podkom. Szyndler.

 

Sposoby na bezsilność

 

Fakt, że prowadzenie samochodu po pijanemu, stało się w Polsce problemem społecznym, znalazł odbicie w wielu inicjatywach społecznych i policyjnych. W niektórych regionach kraju prowadzone są akcje mające ograniczyć plagę pijaństwa. We Wrocławiu i Warszawie podjęto próby publikowania zdjęć kierowców złapanych na jeździe po pijanemu. W innych rejonach kraju przymierzano się do rekwirowania samochodów nietrzeźwych sprawców przestępstw drogowych (propozycję oprotestowali prawnicy).

 

Tolerancyjny parlament

 

Skuteczność działań przeciw kierowcom ogranicza na ogół tolerancyjne stanowisko sądów w sprawie przestępstw drogowych popełnionych z użyciem alkoholu. Stosowane wobec nich kary grzywny i zatrzymywanie praw jazdy nie pomagają. Kary więzienia są rzadkością.

 

Także parlamentarzyści nie podzielają starań policji i obywateli, by pijani przestali być plagą polskich dróg. Kolejne projekty zmian ustawodawczych (ostatni przygotowywany w kwietniu) wprowadzające poważniejsze sankcje wobec jeżdżących na podwójnym gazie trafiają do sejmowych koszy na śmieci. Z każdym dniem przybywa ofiar pijanych piratów...

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie