Komenda Miejska Policji w Skierniewicach poinformowała, że właśnie w tym mieście zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok uwzględniający zmiany w Kodeksie karnym, które weszły w życie 14 marca 2024. Zgodnie z nimi sąd może orzec przepadek pojazdu, jeśli w organizmie jego kierowcy będzie powyżej 1,5 promila alkoholu.
"W czerwcu 2024 r. policjanci zatrzymali nietrzeźwą kierującą w centrum Skierniewic. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Została zatrzymana. Sprawa trafiła do sądu. W lipcu sąd wydał wyrok, w którym orzekł wobec sprawczyni zakaz prowadzenia pojazdów na cztery lata, karę finansową 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa pojazdu, którym kierowała w stanie nietrzeźwości" – podała st. sierż. Aneta Placek-Nowak z sieradzkiej komendy.
Można się spodziewać, że takich rozstrzygnięć będzie zapadać coraz więcej. Przed sądami wciąż trwają postępowania w podobnych sprawach.
Przypomniała też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie, może stracić samochód. Konfiskata jest nakładana obligatoryjnie, gdy kierowca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie (lub więcej), a także jeśli kierowca ma ponad 1 promil alkoholu, ale spowodował wypadek i opcjonalnie, czyli po decyzji sądu, jeśli kierowca spowodował wypadek, mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu.
Gdy kierowca nie jest jedynym właścicielem pojazdu, który prowadził, np. jechał autem służbowym czy leasingowanym, samochód nie zostanie zabrany, lecz kierujący będzie musiał zapłacić karę finansową równą jego wartości. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość samochodu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie jej braku – średnią wartość rynkową.
ZOBACZ TAKŻE: Ubezpieczenia OC i AC. Te pojęcia powinni znać kierowcy
Warto wiedzieć, że w razie zatrzymania nietrzeźwego kierowcy z wysokim stężeniem alkoholu w organizmie policja dokonuje konfiskaty pojazdu na siedem dni. Auto przewożone jest na parking depozytowy. Następnie prokurator podejmuje decyzję o zabezpieczeniu, a w dalszej kolejności sąd orzeka jego przepadek na rzecz Skarbu Państwa.
Źródło: