Peugeot 307

Witold Blady
Udostępnij:
W ramach poszerzania gamy 307 Peugeot wprowadził niedawno do oferty dwa nowe silniki Diesla - o mocy 70 i 110 KM.

Paleta jednostek benzynowych pozostała bez zmian, zwolennicy takiego rodzaju paliwa mają za to większy wybór, jeśli chodzi o skrzynię biegów - obok pięciobiegowej skrzyni manualnej pojawił się czterobiegowy automat. Właśnie taką wersję mieliśmy w redakcyjnym teście.
Najnowsze auto Peugeota jest od niedawna oferowane w dwóch odmianach nadwoziowych - do hatchbacka dołączył model kombi. Amatorzy kabrioletów muszą uzbroić się w cierpliwość lub wybrać mniejszy model - 206 CC. Producent nic nie wspomina (przynajmniej na razie) o czterodrzwiowym sedanie.
Poza sześcioma poduszkami gazowymi (najtańszy model ma dwa airbagi) odmiana XT wyposażona jest we wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie opuszczane szyby w przednich drzwiach, centralne ryglowanie zamków, regulację wysokości fotela kierowcy i pasażera, ABS, radioodtwarzacz CD, czujnik deszczu i halogeny. W odmianie z dwulitrowym silnikiem do standardu należą także aluminiowe felgi. Lista opcji obejmuje m.in. lakier metalik, klimatyzację, alarm i podgrzewane przednie fotele.
Wnętrze
Tu widać zdecydowany zwrot, w 307 nie znajdziemy okrągłości jak w 206, tu linie są spokojniejsze, proste. Taka stylistyka wnętrza bardzo odpowiada klientom niemieckim, a to właśnie u naszych zachodnich sąsiadów sprzedaje się najwięcej nowych aut. Deska rozdzielcza 307 nieco przypomina wnętrze Opla Astry. Plus nowego auta spod znaku lwa to także umieszczony w kierownicy przycisk klaksonu. Do ergonomii nie mamy zastrzeżeń, wszystkie przyciski są pod ręką, bardzo wygodny jest pilot sterowania radiem pod kierownicą.
Nadwozie
Choć linia nadwozia ma wyraźnie zapożyczenia z innych modeli Peugeota, auto jest znacznie bardziej kanciaste niż przyzwyczaił nas do tego choćby model 206. Na pochwałę zasługują inne niż we wszystkich pozostałych modelach klamki - łatwo je chwycić, co w razie zakleszczenia drzwi podczas kolizji ma bardzo duże znaczenie. Linia nadwozia bardziej przypomina minivana niż auto kompaktowe. Dzięki wysoko przeprowadzonej linii dachu pasażerowie mają dużo miejsca nad głową. Tyle że podobny styl prezentują dziś także inne nowe kompakty - Toyota Corolla, Fiat Stilo czy Honda Civic.
Silnik
W zestawieniu z automatyczną skrzynią biegów oferowane są dwa z trzech silników benzynowych - 1,6 l o mocy 110 KM i dwulitrowy o mocy 138 KM. Nic w tym dziwnego, 75-konna jednostka byłaby zdecydowanie za słaba. Prędkość maksymalna flagowego modelu z dwulitrową jednostką benzynową i manualną skrzynią biegów to 205 km/h, zaś przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa nieco poniżej 10 sekund. Niestety, wygoda w Peugeocie 307 oznacza także wyraźnie słabsze osiągi. Sprint od 0 do 100 km/h trwa w wersji z automatem 11,2 sek. Na szczęście prędkość maksymalna spada nieznacznie, bo o 5 km/h.
Podsumowanie
Wersje z automatyczną skrzynią biegów nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Częściowo wynika to z przyzwyczajenia (odwrotnie niż w USA), częściowo z wysokiej dopłaty za wygodę. Dotyczy to nie tylko Peugeota. W przypadku modelu 307 za auto bez pedału sprzęgła trzeba zapłacić 5 tys. więcej. Wyższe zużycie paliwa odmiany z automatem dla amatorów tego rodzaju rozwiązań nie jest już żadną przeszkodą.
Peugeot 307 a konkurenci

ModelPeugeot 307Opel AstraAudi A3
SilnikR4R4R4
Liczba zaworów161620
Pojemność skokowa (cm3
)
199717961781
Moc maks. (KM)138125125
Maks. moment obrotowy (Nm)190170170
Skrzynia biegówA/4A/4A/4
Hamulce przednie/tylneT/TT/TT/T
Średnica zawracania (m)11,110,810,9
Objętość bagażnika (dm sześc.)340370350
Długość (mm)420241104150
Szerokość (mm)173017101735
Wysokość (mm)151014201425
Rozstaw osi (mm)260826052515
Masa własna (kg)120011401185
Ładowność (kg)500520535
Prędkość maksymalna (km/h)200198197
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek.)11,21111,3
Zużycie paliwa (l/100 km)
Miasto12,41211,9
Poza miastem66,66,8
Średnie8,38,68,7

A - skrzynia automatyczna
T - hamulce tarczowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Metabo

Metabo Power Maxx BS Quick (600156500)

615,00 zł284,99 zł-54%
miejsce #2

DeWalt

DeWALT DCD777S2T

1 267,00 zł648,98 zł-49%
miejsce #3

Makita

Makita DF033DZ

281,52 zł188,78 zł-33%
miejsce #4

Black&Decker

Black&Decker Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa (BDCHD18-QW)

373,34 zł309,00 zł-17%
miejsce #5

Stanley

Stanley FMC625D2

463,00 zł
miejsce #6

Einhell

Einhell 4513914

209,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Premier zapowiada wzmożone kontrole

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie