Pech Hołowczyca

Tomasz Szmandra
Szwed Oscar Svedlund wygrał 64. Rajd Polski, ale do przedostatniego odcinka specjalnego prowadził Krzysztof Hołowczyc.

Najważniejsza impreza samochodowa w naszym kraju rozpoczęła się superoesem w Mikołajkach,

ale jeszcze podczas odcinka testowego doszło do tragicznego wypadku. Mitsubishi Lancer załogi Jakub Wysocki/Maciej Kluziński wypadło z trasy i uderzyło w dwóch widzów, którzy stali w miejscu niedozwolonym. 43-letni mężczyzna zmarł w drodze do szpitala.

W czasie drugiego odcinka specjalnego groźny wypadek przytrafił się Leszkowi Kuzajowi i Jarosławowi Baranowi. Niedługo po starcie do oesu w Gawlikach, na szybkim lewym zakręcie, Subaru mistrza Polski uderzyło w drzewo i

kilkakrotnie przekoziołkowało. Kierowcę zabrało pogotowie ratunkowe, ale mistrz Polski nie doznał poważniejszych obrażeń i po badaniach opuścił szpital.

Liderem rajdu był Hołowczyc, który otrzymał jednak minutową karę za spóźnienie na start do jednego z oesów. Olsztynianin odwołał się od tej decyzji i po uwzględnieniu protestu w ostatni dzień rajdu ruszył na trasę jako lider z prawie 10-

sekundową przewagą nad Oscarem Svedlundem.

Hołowczyc jechał bardzo szybko i powiększył przewagę nad Szwedem do 25 sekund. Niestety, na ostatnim, 13. odcinku specjalnym były mistrz Europy złapał “kapcia" i Subaru pokonało większość trasy na przebitej oponie. To pozwoliło Svedlundowi odrobić straty i dojechać do mety na pierwszym miejscu.

Trzecią lokatę w rajdzie zajął Włoch Renato Travaglia, zdobywając tym samym komplet punktów do klasyfikacji mistrzostw Europy. Liderem punktacji został jednak dopiero 11. w rajdzie Michał Sołowow, który spośród zawodników zgłoszonych do ME został sklasyfikowany na drugim miejscu za Travaglią.