Parkuj z głową

(maj)
Sposób parkowania regulują przepisy kodeksu drogowego i znaki - zarówno poziome, jak i pionowe.

Sposób parkowania regulują przepisy kodeksu drogowego i znaki - zarówno poziome, jak i pionowe.

Parkuj z głową

Na rysunku pokazaliśmy możliwości zatrzymania pojazdu. O ile przepisy lub znaki nie zakazują nam zatrzymania pojazdu, możemy stanąć zarówno na jezdni równolegle do prawej krawędzi (pojazd 2), jak i czterema kołami na chodniku równolegle do krawędzi jezdni (pojazd 1), skośnie (pojazd 4) i prostopadle do niej (pojazd 5), pod warunkiem,Ęże do końca chodnika pozostanie co najmniej 1,5 metra dla pieszych i nie będziemy tamować ruchu pieszych.
Możemy też stanąć częściowo na jezdni i częściowo na chodniku pamiętając, że zawsze dwa koła pojazdu muszą znajdować się na jezdni. W tym przypadku (pojazdy 3, 6 i 7) oprócz zachowania minimum 1,5 metra na przejście pieszych musimy pamiętać, by nie utrudniać ruchu pojazdom.
- Należy pamiętać, że za każdym razem, kiedy parkujemy na chodniku, możemy to zrobić wyłącznie przy krawędzi jezdni - mówi Mieczysław Olejnik, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Niedozwolone jest parkowanie na chodniku, kiedy samochód wjeżdża tam tyłem.
Sprzeczne z przepisami jest też parkowanie pojazdu 8. Stoi po niewłaściwej stronie jezdni - "pod prąd". Taki sposób parkowania jest dopuszczony wyłącznie w dwóch przypadkach: na jezdni jednokierunkowej w terenie zabudowanym i na jezdni dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty