Parkingi strzeżone

Aureliusz Mikos
Firma prowadząca parking strzeżony odpowiada za szkody poniesione na pojeździe podczas trwania umowy przechowania.

 
Zanim zostawimy nasz samochód na parkingu warto wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki oraz z jakim ryzykiem należy się liczyć.
 

Parkingi strzeżone

Muszą chronić

Do obowiązków każdego, kto prowadzi parking strzeżony należy takie sprawowanie nad nim pieczy, aby nikt nieuprawniony nie manipulował przy samochodzie, nie próbował go uszkodzić lub skraść. Jeżeli jednak pojazd zostanie uszkodzony, np. zarysowany, wgnieciony lub będzie ukradziony - pełną odpowiedzialność ponosi za zaistniałą sytuację właściciel parkingu. Oznacza to bowiem, że nie wywiązał się z zawartej umowy.
Należy pamiętać, że osoba (firma) prowadząca parking strzeżony zawiera z posiadaczem pojazdu umowę, na mocy której zobowiązuje się do sprawowania pieczy nad tym pojazdem i odpowiada za niedołożenie należytej staranności podczas wykonywania swoich obowiązków.

 
Pamiętaj o umowie

Podstawą do roszczeń posiadacza pojazdu do właściciela parkingu jest umowa z oznaczeniem co najmniej marki i modelu oraz numeru rejestracyjnego. Niestety, wiele osób powierzających swoje auta parkingom takich umów nie ma. Jeżeli więc chcemy się zabezpieczyć na wypadek jakiegoś nieszczęścia na parkingu, powinniśmy zadbać o to, aby umowę taką podpisać i jeden egzemplarz zabrać do domu. Należy przy tym podkreślić, że wszelkie zastrzeżenia wyłączające w takich wypadkach odpowiedzialność parkingu lub ograniczające odpowiedzialność do pewnej kwoty są niedopuszczalne. Odpowiedzialność ma tu bowiem charakter nieograniczony.

Podstawą do roszczeń posiadacza pojazdu do właściciela parkingu jest umowa z oznaczeniem co najmniej marki i modelu oraz numeru rejestracyjnego.

Odpowiedzialność za rzeczy

Inaczej przedstawia się sprawa jeśli chodzi o rzeczy pozostawione w samochodzie. Parking na pewno ponosi odpowiedzialność za pieczę nad rzeczami stanowiącymi wyposażenie samochodu, np. koło zapasowe, klucze, lewarek, radiomagnetofon itp. To samo dotyczy rzeczy zwyczajowo przewożonych podczas podróży. W przypadku, gdy idzie o przedmioty wyjątkowo cenne np. kamera filmowa, biżuteria, gotówka itp., parking nie odpowiada, chyba że na przechowanie tych przedmiotów się zgodził i zostało to zawarte w umowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty