Od ponad dwóch lat w Rafinerii Jasło wytwarzane jest paliwo ekologiczne zawierające komponenty z przetwarzania odpadów tworzyw sztucznych. To dobry pomysł na pozbycie się niepotrzebnych opakowań plastikowych.

W zakładzie przerobu tworzyw sztucznych należącym do rafinerii w Jaśle powstaje co roku 3 tys. ton półproduktu, który wykorzystywany jest przy produkcji paliw. Na przetwarzaniu śmieci zyskuje producent i środowisko naturalne.
Półprodukt, będący wynikiem przerobu materiałów plastikowych, jest w dalszej kolejności poddawany destylacji i odsiarczaniu. Olej napędowy i benzyna wytwarzane z dodatkiem tego komponentu mają parametry zgodne z obowiązującymi normami. Oprócz produkcji własnej rafineria zajmuje się także skupem takich półproduktów.
Jednym z dostawców jest Zbigniew Tokarz, właściciel firmy Technologie Ekologiczne. Wymyślił on i skonstruował urządzenie przetwarzające plastik. Innowacyjna metoda polega na odpowiednim spalaniu tworzywa przez stopniowe podnoszenie temperatury do 400 st. C. Następnie pod wpływem katalizatora, którym są związki aluminium, powstają opary węglowodorowe. Po schłodzeniu uzyskuje się z nich półprodukt wykorzystywany przy produkcji paliw. Ogromną zaletą procesu jest wykluczenie konieczności stosowania wysokiego ciśnienia. Podobne urządzenia stosowane w Japonii czy Niemczech topiły odpady przy bardzo wysokim ciśnieniu. To powodowało, że często eksplodowały.
Pomysłem Tokarza zainteresowani są inwestorzy zagraniczni. W planach jest już założenie z Australijczykami spółki joint venture. Jedno z urządzeń zakupili także Czesi.
(mp)
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto