Paliwa bez BIO

Mieczysław Teer
fot. Robert Kwiatek
fot. Robert Kwiatek
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część przepisów ustawy o biopaliwach jest niezgodna z Konstytucją. Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich badał 21 kwietnia zgodność z Konstytucją niektórych przepisów ustawy O biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wykazało, że część przepisów ustawy jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej!

Trybunał Konstytucyjny na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich badał 21 kwietnia zgodność z Konstytucją niektórych przepisów ustawy O biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych
.__**
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wykazało, że część przepisów ustawy jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej!**

 

fot. Robert Kwiatek
fot. Robert Kwiatek

Trybunał nie badał czy rozwiązanie polegające na obowiązkowym wprowadzaniu do obrotu paliw z dodatkiem składników pochodzenia roślinnego było zasadne czy też celowe. Stwierdził natomiast, że ustawa:

 

- narusza zagwarantowaną Konstytucji zasadę wolności gospodarczej, gdyż ogranicza swobodę przepływu towarów. Sędziowie zwrócili uwagę, że po wstąpieniu Polski do UE pochodzące z krajów Unii paliwa (także te, które nie zawierają biokomponentów) będą musiały być dopuszczone do obrotu na naszym rynku. Dyskryminowani więc byliby polscy producenci, którym grożą kary za nieprzestrzeganie nakazu dodawania biododatków.

 

- sprzeczny z konstytucyjną zasadą wolności działalności gospodarczej jest także sam przymus dodawania takich dodatków do paliw

 

- nałożony na obywateli obowiązek nabywania paliw z domieszką biokomponentów jest naruszeniem Konstytucji, która zobowiązuje władze do ochrony obywateli przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi

 

- naruszony został także art. 54 Konstytucji, gwarantujący nabywcom możliwość poznania niezbędnych informacji na temat produktu. Sędziowie TK dostrzegli bowiem, że ustawa o biopaliwach, nakłada obowiązek wprowadzania określonej ilości biokomponentów w skali roku. Oznacza to, że w poszczególnych okresach w paliwie może być różna zawartość biododatków, o czym kupujący je klient nie jest informowany.

 

W sumie Trybunał orzekł o niezgodności trzech artykułów ustawy z czterema artykułami Konstytucji. Zauważył też że naruszenia te nie znajdują uzasadnienia w "ważnym interesie publicznym". Teoretycznie Sejm mógłby zmienić zakwestionowane przepisy, jednak w praktyce wydaje się to niemożliwe, gdyż zmieniłoby to zasadniczo samą ideę wprowadzonego prawa.

 

Uzasadnienie orzeczenia poznamy za miesiąc, natomiast orzeczenie TK zacznie obowiązywać po jego publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli za dwa tygodnie.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie można pozbawiać obywateli prawa wyboru paliwa, ani uniemożliwiać im uzyskania istotnych informacji o towarze, który kupują. Wyrok jest przełomem w orzecznictwie, gdyż zdecydowanie umacnia pozycję konsumenta na rynku.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty