Palenie w samochodzie. Kiedy można dostać mandat?

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%)*. Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

- Gdy prowadzimy samochód, nic nie powinno rozpraszać naszej uwagi. Tymczasem podczas palenia papierosa mamy zajęte ręce oraz skupiamy się na tym, żeby nie zabrudzić wnętrza auta popiołem. Dodatkowo jeśli papieros wypadnie nam z dłoni, możemy się poparzyć i zupełnie przestać kontrolować to, co dzieje się na drodze – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Po wypaleniu papierosa wielu kierowców pozbywa się niedopałka, wyrzucając go przez okno. W ten sposób narażają się na mandat za zaśmiecanie. Niedopałki papierosów to toksyczne odpady, które szkodzą środowisku naturalnemu.

W dodatku znane są przypadki pożaru samochodu z powodu niedopałka wyrzuconego z innego auta – najczęściej wpadał on do przestrzeni silnikowej pojazdu. Wystarczyło, że silnik był w kiepskim stanie (wycieki oleju, paliwa) i dochodziło do zapalenia się samochodu.

Palenie w samochodzie - przepisy

Zgodnie z art 63 punkt 5 Kodeksu drogowego „kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki".

Przepisy mówią o sytuacji, gdy przewozimy osobę, więc gdy jedziemy sami możemy jeść, pić i palić w aucie.
A co jeśli przewozimy pasażera lub pasażerów? Jeśli w takiej sytuacji jedziemy ciężarówką możemy jeść, pić i palić. Nie objęci zakazem jedzenia, picia i palenia są także kierowcy samochodów osobowych przewożących pasażera lub pasażerów – z wyjątkiem taksówki.

Dla przypomnienia samochód osobowy to pojazd zdolny pomieścić do 9 pasażerów łącznie z kierowcą. Gdy miejsc jest więcej – pojazd jest autobusem i jego kierowca nie może ani jeść, ani pić,

Z powyższych regulacji wynika, że mandatu mogą obawiać się osoby kierujące np. motorowerami i motocyklami i palące w tym czasie papierosa. Za popełnienie takiego wykroczenia grozi mandat w wysokości 50 zł. W tym przypadku nie przewidziano punktów karnych.

Podstawa prawna:

Art 63. ust 5 ustawy z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 11137 z późn. zm.)

* GIS

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty