Opony zimowe - kiedy zmieniać?

(pr)
Światowi potentaci w produkcji opon od lat prowadzą badania nad nowym, gwarantującym lepszą przyczepność ogumieniem. Stąd powstały opony przeznaczone do konkretnych warunków pogodowych.

Radzimy, by przed zimą zdecydować się na zakup opon zimowych.

Opony zimowe - kiedy zmieniać?

Z rynku znikają opony wielosezonowe, tzw. Uniwersalne, które z jednej strony nie gwarantują odpowiedniej przyczepności na suchym i rozgrzanym asfalcie. Z drugiej, tracą swoje właściwości przy temperaturze poniżej zera. Stąd, tak ważny jest odpowiedni dobór nie tylko wymiarów, ale również przeznaczenia opon.
Opony letnie
Podstawową różnicą pomiędzy oponą letnią a zimową jest skład mieszanki gumowej bieżnika - mówią specjaliści. Opona letnia przy temperaturze około 7 stopni powyżej zera twardnieje, tracąc swoje właściwości - pogarsza się przyczepność. Im niższa jest temperatura powietrza, tym opona letnia staje się twardsza.
Opony zimowe
Z roku na rok przybywa zwolenników opon zimowych. Opony zimowe dzięki swojej specyficznej budowie w znacznym stopniu wpływają na lepsze trzymanie się samochodu na drodze, a co za tym idzie, zapewniają wyższy stopień bezpieczeństwa. Opona zimowa dzięki specjalnej strukturze bieżnika zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, a zastosowanie w jej budowie nacięcia - lamele - pozwala w lepszym stopniu "wczepiać się" w pokryte śniegiem i śliskie podłoże. Zalety popularnej ,,zimówki“ najlepiej docenić można w trudnych warunkach atmosferycznych, na zaśnieżonej i pokrytej lodem drodze. Szczególnie ważna jest wyższa skuteczność drogi hamowania w porównaniu z oponą letnią w tych samych warunkach.
Pamiętajmy, że opony zimowej nie zakładamy przy pierwszych opadach śniegu, lecz znacznie, znacznie wcześniej, kiedy temperatura nieznacznie przekracza zero stopni Celsjusza. - Przyjmujemy, że jest to około 7 stopni powyżej zera - mówią specjaliści.
Błędy i oszczędność
Unikać należy również sytuacji zakładania tylko dwóch opon zimowych, wyłącznie na przód lub tył - czyli w zależności od samochodu na koła napędzane - co zdarza się zbyt często. Różnica w przyczepności pomiędzy oponą letnią a zimową jest radykalna i może spowodować, że w przypadku stosowania opon o różnym przeznaczeniu, samochód nie będzie zachowywał się bezpiecznie na drodze.
»

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty