Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opony zimowe. Gdzie na świecie opony zimowe są obowiązkowe?

Mariusz Michalak
Nie da się ukryć, że każda osoba prowadząca samochód musi dostosować styl jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Niezwykle ważne jest też właściwe dobieranie ogumienia. Zanim wyruszysz w dłuższą podróż w sezonie jesienno-zimowym, zapoznaj się z listą krajów, w których wymiana opon na zimowe stanowi obowiązek każdego kierowcy.

Co warto wiedzieć o obowiązkowych oponach zimowych na świecie?

Zastanawiasz się, dlaczego właściwie wymienia się ogumienie, kiedy zbliża się sezon jesienno-zimowy? Opony zimowe są wykonane z nieco innej mieszanki, która lepiej radzi sobie z przyczepnością do podłoża w niskiej temperaturze. Do tego ma głębokie rowki i żebra na bieżniku, co z kolei przekłada się na bezpieczniejszą jazdę po śniegu.

„_Opony zimowe wyróżniają się specjalną mieszanką gumową z dodatkami poprawiającymi elastyczność nawet w najniższych temperaturach. Jednym z nich jest krzemionka. Warto wspomnieć, że ogumienie zimowe musi mieć oznaczenie trzech szczytów i płatka śniegu (3PMSF) – oznacza to, że spełnia ono wymogi Rozporządzenia UE 661/2009 do jazdy na śniegu. Sygnatura M+S nie jest symbolem modeli zimowych, a jedynie wskazówką, że dane opony mogą poradzić sobie na lekkim śniegu i błocie. Takie oznaczenie może występować również na ogumieniu letnim, które jest sprzedawane na rynek Amerykański, dlatego często spotyka się je w Stanach Zjednoczonych.  Warto pamiętać o niższych indeksach prędkości, które widnieją na oponach zimowych. Jest to powiązane z miękką mieszanką gumy, która bardzo szybko nagrzewa się do wysokich temperatur, a jak wiemy, im wyższa prędkość samochodu, tym szybciej bieżnik robi się cieplejszy”. – _wyjaśnia Robert Uniżycki, Kierownik Działu Zakupów z Oponeo.pl.

W niektórych krajach wymiana ogumienia jest obowiązkowa, szczególnie w Europie. Inne państwa nie mają tego w regulacji prawnej, ale zaleca się to zrobić. Warto też wiedzieć, że obowiązek zakładania opon zimowych w danym kraju może być zależny od warunków pogodowych np. kiedy temperatura osiągnie konkretną wartość albo wystąpią opady śniegu. Czasem jest też nakładany znakami lub pozostawiony do decyzji kierowcy. To z kolei oznacza, że poruszający się po drodze musi dostosować swój samochód do aktualnie panujących warunków, a kiedy tego nie zrobi, może otrzymać karę finansową. Najczęściej jednak jest określona data, kiedy trzeba wymienić ogumienie, np. 1 listopada i korzystać z nich aż do wybranego dnia, np. 1 kwietnia.

Przygotowanie się do sezonu jesienno-zimowego jest powszechne w krajach europejskich i to tutaj występuje najwięcej regulacji prawnych dotyczących wymiany opon na zimowe. W niektórych państwach na świecie, np. w Meksyku czy Tunezji, nie ma takiej potrzeby, ze względu na wysoką średnią temperaturę w ciągu roku, a także brak śniegu czy mrozu. Ciekawostką jest to, że japońskie marki opon są znane na całym świecie, ale w samym kraju nie ma obowiązku zakładania zimowych modeli.

Jeśli wybierasz się w podróż autem do krajów europejskich albo dalej, mimo wszystko powinieneś zapoznać się z obowiązującymi regulacjami oraz zaleceniami. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Poniżej znajdziesz praktyczną ściągę.

Obowiązek zakładania opon zimowych określony datami

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w większości krajów obecny jest obowiązek wymiany opon na zimowe, który określa się wybranym zakresem dat. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary nawet do 5000 euro!

Wśród tych państw są:

  • Austria - od 1 listopada do 15 kwietnia,
  • Bułgaria - od 15 listopada do 1 marca,
  • Słowenia - od 15 listopada do 15 marca (mogą być też łańcuchy śnieżne na letnich oponach),
  • Litwa - od 1 listopada do 1 kwietnia,
  • Łotwa - od 1 grudnia do 1 marca,
  • Estonia - od 1 grudnia do 1 marca (czas ten może być wydłużony, w zależności od aktualnej pogody),
  • Szwecja - od 1 grudnia do 31 marca,
  • Finlandia - od 1 grudnia do 28 lutego (okres ten może być przedłużony nawet o dwa miesiące),
  • Białoruś - od 1 grudnia do 1 marca,
  • Rosja - od 1 grudnia do 28 lutego,
  • Serbia - od 1 listopada do 1 kwietnia,
  • Bośnia i Hercegowina - od 15 listopada do 15 kwietnia,
  • Turcja - od 1 grudnia do 1 kwietnia (na terenie 54 wybranych województw).

Gdzie można wymieniać opony zimowe w zależności od pogody?

W Norwegii przepisy nie wymagają opon zimowych w samochodach osobowych konkretnym okresie, ale za to jest obowiązek dostosowania się do aktualnych warunków pogodowych, który leży po stronie kierowcy. Trzeba zatem zapewnić odpowiednią przyczepność, dlatego można mieć np. letnie ogumienie wraz z łańcuchami. Obowiązuje to od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po świętach Wielkanocnych. Inaczej wygląda to w powiatach Troms, Finnmark i Nordland, tam sezon zimowy trwa od 15 października do 1 maja.

W Czechach także obowiązek wymiany ogumienia uzależniono od terminu. Tam w okresie od 1 listopada do 31 marca jest obowiązek jazdy na oponach zimowych, jeśli występują niesprzyjające warunki, np. na jezdni zalega warstwa śniegu, lód albo szadź. Kiedy jednak dostrzeżesz drogi oznakowane "Zimni vybava", konieczne jest zamontowanie łańcuchów na kołach.

W Niemczech nie ma określonych dat, ale nieodpowiednie ogumienie względem warunków atmosferycznych jest karalne. Z kolei w Luksemburgu jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa, kiedy występuje szron, śnieg, lód albo gołoledź.

Obowiązek opon zimowych w zależności od regionu

Szczególną uwagę trzeba zwracać w Hiszpanii, Francji i Włoszech. Tam obowiązek jazdy z oponami zimowymi regulują znaki na drodze. Warto sprawdzić też zalecenia względem konkretnego regionu. Przykładowo, we włoskiej Dolinie Aosty trzeba zakładać opony zimowe od 15 października do 15 kwietnia.

Co ciekawe, w Ameryce Północnej nie trzeba wymieniać ogumienia, jednak są tereny, gdzie jest to obowiązkowe. Warunki pogodowe zmieniają się wraz z położeniem danego kraju, dlatego np. na autostradzie w Vancouver warto o to zadbać. Poruszając się na północ, można spotkać się ze specjalnymi punktami kontrolnymi, które sprawdzą czy spełniony został obowiązek jazdy na oponach zimowych.

Decyzja należy do kierowcy - w jakich krajach?

W Szwajcarii i Liechtensteinie kierowcy sami mają obowiązek dostosowania swojego samochodu do warunków zimowych panujących na drodze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lekceważenie go może przełożyć się na konsekwencje finansowe. W Macedonii opony są zalecane w okresie od 15 listopada do 15 marca

A jak jest w Polsce?

Choć w Polsce wymiana opon nie jest uregulowana prawnie, większość kierowców odwiedza wulkanizatorów, kiedy zaczyna się sezon jesienno-zimowy. Przyjmuje się, że przygotowanie auta na trudniejsze warunki atmosferyczne powinno nastąpić, kiedy temperatura spada poniżej 7°C.

Źródło: Oponeo.pl

Zobacz także: Nissan Qashqai w nowej odsłonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty