Opony. Czy warto korzystać z opon zimowych także latem?

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Przepisy nie nakazują używania opon zimowych zimą ani letnich latem. Kierowcy którzy posiadają mocno zużyte opony zimowe, często nie wymieniają ich na letnie, tylko chcą maksymalnie je jeszcze wykorzystać w cieplejszych miesiącach.

Kiedy zmieniać opony? Najważniejsza jest temperatura

Ogólna zasada mówi, że powinniśmy wstrzymać się z wymianą opon aż do momentu, gdy średnia temperatura dobowa zacznie wynosić 7 (lub więcej) stopni Celsjusza, żeby uniknąć sytuacji, w której wrócą przymrozki. Lepiej, więc być na bieżąco z prognozą pogody, gdyż chwilowe ocieplenie nie gwarantuje znaczącej zmiany temperatury nawierzchni.

Warto pamiętać też o kontrolowaniu daty produkcji opon, ponieważ nie zaleca się użytkowania jednego kompletu dłużej niż przez okres 8 lat.  Po tym czasie mieszanka gumowa starzeje się i traci swoją sprężystość, bez względu na to w jaki sposób ją przechowujemy. Data produkcji znajduje się na oponie i można ją sprawdzić samodzielnie - dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, natomiast cztery ostatnie rok, w jakim została ona przeznaczona do użytku. Oczywiście jeśli intensywnie eksploatujemy auto opony mogą zużyć się w znacznie krótszym czasie.

Opony zimowe latem. Co mówią przepisy?

Opony muszą mieć minimum 1,6 mm głębokości bieżnika. Nie ma jednak prawa, które nakazywałoby stosowanie zimą opon zimowych, a latem tylko opon letnich. Z punktu widzenia prawa nie ma więc przeciwwskazań, aby latem jeździć na oponach letnich.

Opony zimowe latem. To trzeba wiedzieć

Opony zimowe mają bardziej miękką gumę, dzięki czemu w niższych temperaturach nie stają się twarde jak plastik i pozostają elastyczne. Ta cecha, która zimą jest zaletą, staje się dużą wadą latem, kiedy temperatury rozgrzanej jezdni osiągają 50-60ºC i więcej. Wtedy przyczepność opony zimowej drastycznie maleje. Zimówki nie są przystosowane do letnich warunków pogodowych!.

Jeśli kierowca posiada opony zimowe w dobrym stanie i korzysta z nich w temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza, jest to nieopłacalne. Opony zimowe w lato bardzo szybko się zużywają i niszczą. W takich warunkach typowe zimówki zwiększają także zużycie paliwa.

Trzeba mieć także na uwadze, że korzystanie z zimówek także w letnich miesiącach sprawi, że  mogą być one już mocno wyeksploatowane.

Opony zimowe latem a bezpieczeństwo

Automobilklub ADAC po przeprowadzonych testach stwierdził, że opony zimowe w warunkach letnich gorzej hamują niż letnie. Dodatkowo im mniej zużyte opony zimowe, tym dłuższa droga hamowania w warunkach letnich – i odwrotnie.

Podczas jazdy na zimówkach w warunkach letnich zwiększa się długość drogi hamowania, samochód traci sterowność na zakrętach i zmniejsza się komfort prowadzenia auta. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich! To cztery długości samochodu. Nietrudno domyślić się, że opony letnie zatrzymałyby samochód przed przeszkodą, w którą na zimowych oponach uderzyłby on z całym impetem.

Opony zimowe latem. Kiedy to może mieć sens?

Jeśli zimówki mają 4 mm bieżnika lub mniej, korzystanie z nich latem można uzasadnić. Dzieje się to jednak kosztem wydłużenia drogi hamowania i obniżenia stabilności pojazdu.

Jeśli ktoś chce jeździć tylko na jednym komplecie opon i głównie po mieście, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie dobre ogumienie całoroczne z homologacją zimową, które łączy właściwości typu letniego i zimowego. Należy jednak pamiętać, że całoroczne gumy zawsze będą miały tylko kompromisowe osiągi w stosunku do opon dedykowanych do pory roku. Nawet najlepsze opony całoroczne latem nie będą tak dobre jak najlepsze letnie, a zimą tak dobre jak najlepsze zimowe.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty