Opony całoroczne czy zimowe?

(rt)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Dla kierowców, którzy większość kilometrów pokonują w stosunkowo dobrze odśnieżanych miastach, opony całoroczne mogą być interesującą alternatywą dla ogumienia zimowego.

Dla kierowców, którzy większość kilometrów pokonują w stosunkowo dobrze odśnieżanych miastach, opony całoroczne mogą być interesującą alternatywą dla ogumienia zimowego. 

 

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Decydując się na zakup kompletu opon należy uwzględnić wiele kryteriów, nie tylko klimatycznych i geograficznych, ale także indywidualny styl jazdy, typ samochodu, sposób użytkowania auta, ilość kilometrów do pokonania oraz posiadany budżet.

 

- Warto dobrze przemyśleć swój wybór, ponieważ opony to jedyna część samochodu, która zapewnia pojazdowi kontakt z podłożem i ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania - powiedział Leszek Szafran z Grupy Goodyear Polska.

 

Kierowcy mogą obecnie przebierać wśród bogatej oferty opon zimowych i całorocznych. Jedynie opony zimowe z kolcami są dozwolone tylko w niektórych krajach o surowszym niż nasz klimacie (np.: Rosja i Ukraina). W Polsce prawo zabrania stosowania tego typu ogumienia.

 

Warto ze względów ekonomicznych rozważyć zakup opon całorocznych. Zaoszczędzimy na kosztach wymiany i składowania. To ciekawe rozwiązanie dla samochodów, które pokonują niewiele kilometrów w ciągu roku jeżdżących głównie w cyklu miejskim.

 

Niestety, jak to się mówi, "jak coś jest do wszystkiego, to znaczy, że jest do niczego". Mieszanka, z której robi się opony powinna mieć skład, który zapewni odpowiednią przyczepność na drodze w określonych warunkach - zimą ma być miękka, a latem twarda. Konieczność pogodzenia ze sobą tych dwóch sprzecznych parametrów sprawia, że opona nie będzie się 100-procentowo dobrze zachowywać latem i zimą.

 

W Niemczech, gdzie warunki zimą są podobne jak u nas, jedynie 9 proc. kierowców nadal nie zmienia opon na zimowe lub całoroczne. W Polsce ten odsetek wynosi powyżej 50 proc. Częstą przyczyną, przez którą kierowcy nie kupują opon zimowych, jest niska świadomość zagrożenia wynikającego z ich braku oraz fakt, że nie jeżdżą zbyt dużo lub tylko w miastach, które są dobrze odśnieżane.

 

- Często wynika to z chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Zapomina się o tym, że nawet nieduża stłuczka i jej konsekwencje mogą kosztować więcej - powiedział Leszek Szafran.

 

Niezależnie od tego, jakie wybiera się opony należy pamiętać, że żadne ogumienie nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jadąc na oponach całorocznych na pewno należy zachować większą ostrożność niż jadąc w tych samych warunkach na oponach zimowych, nie oznacza to jednak, że opona zimowa na śliskiej nawierzchni, zapewni nam przyczepność porównywalną do opony letniej przy dobrych warunkach drogowych.

 

Źródło: Goodyear Dunlop Tires Polska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty