Opel Corsa 1.4 Sport

Piotr Robakowski
Udostępnij:
Miejska wyścigówka.

Niewielkie wymiary zewnętrzne, ale obszerne w tej klasie wnętrze, sportowe zawieszenie i silnik o mocy 90 KM to krótka charakterystyka nowej Corsy Opla. Samochód skierowany jest do ludzi młodych o sportowej żyłce.Zachowując charakterystyczne dla poprzedniej wersji elementy udało się stylistom Opla opracować ciekawą w formie linię nadwozia nowej Corsy. Samochód podobnie jak poprzednia jego wersja oferowany jest w trzy- i pięciodrzwiowej wersji nadwozia.
Nadwozie
Corsa - aż trudno uwierzyć - pojawiła się na rynku w 1982 roku. W styczniu 1993 roku nieco kanciaste auto zastąpiła bardzo odważnie stylizowana Corsa B, a jesienią 2000 roku pojawiła się w salonach trzecia generacja tego małego Opla. Auto, choć gruntownie zmodernizowane, jest bardzo podobne do Corsy B z 1993 roku - konstruktorzy poszli drogą stylistów Fiata Punto. Przy niezmienionej bryle nadwozia, wprowadzono kilka delikatnych modyfikacji - nowe klosze reflektorów o bardziej ostrej linii, przekonstruowany grill i przedni zderzak. Z tyłu wprowadzono nowe zderzaki, inną klapę bagażnika, a światła stopu i kierunkowskazów przeniesiono na tylne słupki - poprawiając tym samym widoczność dla jadących za samochodem kierowców.
Wnętrze
Tu zmiany są znacznie bardziej widoczne, tablica wskaźników jest zupełnie zmieniona, tworzywa sztuczne są dość twarde, ale niezłej jakości nie tylko przy wzrokowej ocenie. W odmianie Sport zegary mają białe tło, część środkowej konsoli jest wykonana z tworzywa imitującego aluminium. Wyświetlacz radia jest umieszczony wysoko, obok wygospodarowano miejsce na wskaźnik temperatury. W kierownicy z regulacją wysokości zainstalowano przełączniki radia. Ogólnie wnętrze zyskało na przestronności, gwarantując nawet wysokim osobom odpowiednią ilość miejsca.
Silniki
Do wyboru w miejskim Oplu są cztery silniki benzynowe (od 58 do 125 KM) i dwa wysokoprężne (65 i 75 KM). W testowanej przez nas Corsie Sport zastosowano benzynowy silnik o pojemności 1.4 litra i mocy 90 KM. Lekkie auto ma niezłe osiągi, bowiem sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 11,5 sekundy. Maksymalna prędkość wynosi 180 km/h. Nam spodobało się nie tylko lekko utwardzone zawieszenie, sprawnie tłumiące nierówności i gwarantujące dobrą przyczepność na zakrętach. Silnik chętnie wskakuje na wyższe obroty wydając przy tym miłe dla ucha niskie dźwięki. Zresztą przy nieco przydługawych przełożeniach skrzyni, musieliśmy wkręcać go powyżej 4 tys. obr./minutę. Wówczas wyzwalał drzemiącą moc i możliwości. Przy tym średnie spalanie podczas testu nieznacznie przekraczało 7 litrów na 100 kilometrów, co można uznać za wynik przeciętny. Niestety przy prędkości już około 130 km/h wewnątrz robi się głośno, co skłania nas do odpuszczenia gazu. No i dobrze, bo na polskich drogach maksymalna prędkość to 90 km/h.
Podsumowanie
Corsa 1.4 Sport to propozycja dla kierowców lubiących szybką jazdę, a nie dysponujących funduszami na model z silnikiem 1.8 125 KM. Może pełnić rolę auta rodzinnego - jako jeden z nielicznych usportowionych samochodów segmentu B jest oferowany także z pięciodrzwiowym nadwoziem. Niestety i ta wersja nie należy do najtańszych, bo kosztuje prawie 50 tys. złotych.
Opel Corsa Sport a konkurencja

ModelRenault ClioSeat IbizaOpel Corsa
SilnikR4R4R4
Liczba zaworów161616
Pojemność skokowa (cm3
)
139013901389
Moc maks. (KM)9810190
Maks. moment obrotowy (Nm)127128125
Skrzynia biegów manualna, pięciobiegowa
Średnica zawracania (m)10,710,910,4
Objętość bagażnika (dm3
)
255250260
Długość (mm)377538753815
Szerokość (mm)164016401645
Wysokość (mm)142014201440
Rozstaw osi (mm)247024452490
Masa własna (kg)98010201000
Prędkość maksymalna (km/h)186188180
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)10,510,711,5
Zużycie paliwa (l/100 km)
Miasto8,89,39,8
Poza miastem5,25,45,7
Średnie6,56,87,2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Akcja policji w Bydgoszczy. Bezpieczeństwo pieszych

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie