Ogłoszono przetarg na przebudowę drogi 214

redakcja.gdp
Ogłoszono przetarg na przebudowę drogi 214
Ogłoszono przetarg na przebudowę drogi 214
Coraz realniejszych kształtów nabiera budowa obwodnicy Białogardy, Wicka i Charbrowa. Właśnie ogłoszono przetarg na przygotowanie dokumentacji przebudowy drogi 214. 
Ogłoszono przetarg na przebudowę drogi 214
Ogłoszono przetarg na przebudowę drogi 214

Plany remontu drogi wojewódzkiej nr 214 na drugim etapie (pierwszy etap został niedawno zakończony), czyli od Białogardy do Łeby, nie są nowe. O takich pomysłach mówiono już od kilku lat. Inwestor, czyli władze województwa, nie chciały jednak deklarować żadnych konkretnych dat rozpoczęcia prac, tłumacząc się dużym kosztem takiej inwestycji. 

 Nad przyspieszeniem tych planów zaczęli się więc zastanawiać powiatowi samorządowcy. Pierwszym krokiem było ubiegłoroczne spotkanie przedstawicieli starostwa powiatowego, gminy Wicko i Łeby, gdzie deklarowano dołożenie się do przebudowy drogi. Konkretnie chodziło o sfinansowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi na odcinku z Białogardy od Łeby. 

 – Mamy świadomość, że często przed przystąpieniem do inwestycji to właśnie brak koncepcji jest jednym z argumentów przeciw inwestycji, a my ten brak chcemy w ten sposób nadrobić – wyjaśniał na naszych łamach Wiktor Tyburski, starosta lęborski. 

 Pomysł ten został pozytywnie przyjęty, później Rada Powiatu stworzyła uchwałę, której efektem było udzielenie gminie Wicko pomocy finansowej na opracowanie STEŚ. W tej sprawie wypowiadali się także na ostatniej sesji radni gminy Wicko, którzy zatwierdzili przeznaczenie pieniędzy na wykonanie dokumentacji. Ustalono, że opracowanie STEŚ ma wynieść 382,500 zł, do tej kwoty dołożyła się gmina Łeba (40 procent) i powiat lęborski (20 procent). Sam przetarg został ogłoszony przez gminę Wicko pod koniec stycznia bieżącego roku. 

 Wykonawca, który go wygra, będzie musiał wykonać m.in. projekt studialny branży drogowej i mostowej, opracowania dotyczące ruchu drogowego, opracowania środowiskowe i ekonomiczne, a także stworzyć komputerową wizualizację wariantów trasy. Dodatkowo będzie musiał przeprowadzić spotkania informacyjne. W treści przetargu założono, że taka dokumentacja zostanie stworzona w ciągu 15 miesięcy, później przekazana zostanie władzom województwa. 

 Już teraz wiadomo, że modernizacja drogi nr 214 na etapie Białogarda-Łeba nie ograniczy się na przykład do wymiany nawierzchni. Samorządowcom zależy bowiem na wykonaniu obwodnicy miejscowości Białogarda, Wicko i Charbrowo. A jej celem jest odciążenie istniejącego układu komunikacyjnego i upłynnienie ruchu turystycznego do Łeby. 

 Podczas rozmów na temat obwodnic omijających gminne miejscowości pojawiły się jednak także informacje o możliwych zagrożeniach dla rozwoju gmin. Argumentowano, że po zakończeniu inwestycji turyści, którzy dojadą do Łeby drogą okrężną, nie będą mieli powodów, żeby zatrzymać się w Wicku na obiad czy zakupy albo skorzystać z oferty lokalnych gospodarstw agroturystycznych. 

Autor: Grzegorz Bryszewski Zdjęcia: Grzegorz Bryszewski 

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty