Od kilku lat na podwórku stoi Twój stary maluch. Nie bardzo wiesz co z nim zrobić, zwłaszcza, że już długo nim nie jeździsz. Nie masz szans na sprzedanie zdezelowanego auta, a gdy stoi ono przed domem tylko zawadza. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest złomowanie starego samochodu. Jednak zanim zdecydujesz się na ten krok przeczytaj kilka rad.
Złomowanie samochodu jest opłacalne. Niektóre składnice zapłacą Ci za stary samochód. Dodatkowo część salonów samochodowych oferuje upusty na nowe auto, gdy zezłomujesz stary pojazd. Czasami za samochód, który jest teoretycznie warty kilkaset złotych, możesz otrzymać rabat nawet do kilku tysięcy złotych. Interes jest zatem opłacalny.
Jak zatem zezłomować stare auto? Poszukaj najbliższych składnic złomu upoważnionych przez wojewodę do wydawania zaświadczeń o przyjęciu pojazdu do kasacji. W trakcie rekonesansu telefonicznego powinieneś zasięgnąć informacji, czy poniesiesz koszty przetworzenia podzespołów niemetalowych (wykonanych ze szkła lub plastiku), czy otrzymasz jakąś odpłatność za złom. Niektóre punkty żądają opłat za zniszczenie samochodu, a inne płacą za złom. Sprawdź dokładnie czy na tej operacji zarobisz, czy będziesz musiał dołożyć z własnej kieszeni.
Dostarcz samochód do wybranego punktu. Pamiętaj, ze samochód, który nie nadaje się do jazdy (nie ma ważnego badania technicznego lub jest niesprawny) musisz przewieźć na lawecie. Auto nie musi mieć silnika (można go odsprzedać lub przełożyć do innego pojazdu). Nie należy zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego. Jeżeli z jakichś względów go nie masz, trzeba postarać się w wydziale komunikacji o kopię. Po sprawdzeniu przez pracownika punktu skupu zgodności numeru na podwoziu z zapisanym w dowodzie rejestracyjnym wystawiony zostaje dokument - zaświadczenie o złomowaniu.
Z zaświadczeniem o przyjęciu pojazdu do kasacji i tablicami rejestracyjnymi zgłoś się do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować pojazd.