„Odblaski życia”

(ip)
Rozpoczęła się kampania „Odblaski życia”. Jej celem jest promowanie bezpieczeństwa pieszych w miesiącach jesienno-zimowych.

Rozpoczęła się kampania "Odblaski życia". Jej celem jest promowanie bezpieczeństwa pieszych w miesiącach jesienno-zimowych.

 

Każdego roku na polskich drogach ok. 16 tys. pieszych ulega wypadkom drogowym, w których ginie blisko 2 tys. osób, a ponad 15 tys. zostaje rannych.

 

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby potrąceń pieszych, a także uświadomienie pieszych na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze.

 

W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach bez elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem, z odległości zaledwie 20 - 30 m. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 m w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 m, czyli ok. 5 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.

 

Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki powoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności maleje.

 

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak namówić dzieci, aby nosiły odblaski, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

 

W ramach kampanii w 480 stacjach diagnostycznych działających pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz należących do Holdingu Polskiego Związku Motorowego można bezpłatnie sprawdzać i ustawiać światła.

 

Stacje należące do grupy PZMot. Holding Sp. z o.o.

- 18-19 grudnia 2008 roku, w godz. od 10.00 do 18.00.

 

Stacje objęte patronatem Instytutu Transportu Samochodowego

- 8-9 stycznia 2009 roku, w godz. od 10.00 do 18.00,

- 15-16 stycznia 2009 roku, w godz. od 10.00 do 18.00.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty