Od września 2025 r. nowy przedmiot w polskich szkołach. Edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Od września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot, który zastąpi historię i teraźniejszość. Barbara Nowacka opowiada o szczegółach.
Od września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot, który zastąpi historię i teraźniejszość. Barbara Nowacka opowiada o szczegółach. Szymon Pulcyn/PAP
O tym, że przedmiot historia i teraźniejszość zniknie z planów zajęć uczniów wiedzieliśmy od dawna. Teraz wiemy, jaki przedmiot go zastąpi. Barbara Nowacka poinformowała w środę, co znajdzie się w szkołach zamiast HiT-u. Zapowiedziano także, że do konsultacji trafi projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który wykreśli przedmiot historia i teraźniejszość.

Spis treści

Nowy przedmiot w szkołach już od września 2025

W środę 10 kwietnia w Warszawie minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała o planach wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół średnich, który zastąpi HiT. Nowy przedmiot zostanie wprowadzony w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak wyjaśniła minister edukacji, przedmiot będzie w programie nauczania od drugiej klasy szkoły średniej.

To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach - powiedziała Nowacka na konferencji prasowej.

Przeczytaj też: Podwyżki nie pomogły? Tysiące wakatów w szkołach >>>

Ministerstwo pracuje także nad powołaniem zespołu złożonego z praktyków - nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawieniem programu. Przedmiot edukacja obywatelska ma pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym. Istotnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

Historia i Teraźniejszość usunięta z planu nauczania

Edukacja obywatelska będzie dopiero w drugiej klasie. Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników - powiedziała Lubnauer.

Zapowiedziała, że w środę do konsultacji trafi projekt usuwający HiT z planu nauczania.

Może cię zainteresować: Szkoły od września bez HiT-u i edukacji obywatelskiej, a nauczyciele bez etatu? ZNP interweniuje >>>

Dzisiaj wszyscy będą mogli zobaczyć rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. (...) Dyrektorzy szkół będą mogli się już zapoznać z projektem rozporządzenia, które będzie poddane trzytygodniowym konsultacjom - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września.

Dla nas jest bardzo ważne, że realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy - żaden następny rocznik HiT-u mieć już nie będzie - zaznaczyła Lubnauer.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji