- Trzeba zająć się projektem rządowym, bo już i tak za długo leżał. Chcielibyśmy przeprowadzić drugie czytanie jeszcze w grudniu i wtedy byłaby realna możliwość uchwalenia ustawy w końcu stycznia. Vacatio legis byłoby najkrótsze z możliwych, 14-dniowe, czyli ustawa mogłaby wejść w życie jeszcze w lutym 2007 r., w okresie największych zimowych stłuczek - mówi poseł Leonard Krasulski z PiS.
Obecnie, zastrzegając wzór widocznej części zamiennej (np. reflektora, błotnika czy lusterka), koncern samochodowy może uniemożliwić wytwarzanie i sprzedawanie jej innym firmom. Co ciekawe - dotyczy to nawet tej firmy, która wyprodukowała część dla koncernu samochodowego. Dzięki temu koncern może zarabiać na podzespołach ustanawiając ich ceny niemal dowolnie wysoko.

W przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji znalazł się zapis dotyczący wprowadzenia licencji przymusowej na dany element widoczny. W przypadku stosowania zbyt wysokich cen przez producenta "oryginalnych" części lub narzucania przez niego uciążliwych warunków licencyjnych zostałby na niego nałożony przymus licencyjny. Nie mógłby on tym samym odmówić udzielenia licencji zainteresowanemu tym przedsiębiorcy.
- Pomysł ten nie wydaje się najszczęśliwszy. Dużo sensowniejsze byłoby rozwiązanie zbliżone do proponowanej przez Unię Europejską tzw. klauzuli napraw. Wyłączyłaby ona po prostu widoczne części zamienne samochodu z listy wyrobów podlegających ochronie patentowej, co rozwiązałoby problem i umożliwiło niezależnym producentom wytwarzanie i sprzedawanie takich elementów auta. Dzięki temu części byłyby tańsze - mówi Alfred Franke ze Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych.
Przykład:
Reflektor firmy Valeo do Peugeota 307 z 2002 r. można kupić w hurtowni samochodowej (PPH Gaweł w Warszawie) za ok. 250 zł. Ten sam reflektor w Autoryzowanym Serwisie Peugeota (Warszawa) kosztuje ok. 635 zł.
- Wejście z życie znowelizowanej ustawy Prawo własności przemysłowej zwiększającej dostępność części od dostawców niezależnych może spowodować spadek stawek ubezpieczeń samochodowych - stwierdza Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU SA.
- Już teraz przy naliczaniu kwot wypłat odszkodowań po stłuczkach i wypadkach firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę stosowanie takich właśnie podzespołów. Spodziewana jest jednak reakcja producentów pojazdów oraz generalnych importerów pojazdów polegająca na obniżce cen części zamiennych sygnowanych logo producenta. Sytuacja może być również odwrotna - jeśli nowe przepisy nie zaczną obowiązywać, a producenci pojazdów nadal będą zastrzegać wzory widocznych części, jak ma to miejsce obecnie, OC i AC mogą być znacznie droższe - mówi Michał Witkowski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Mohito - Swetrowa sukienka mini z golfem - Kremowy
Swetrowa sukienka mini z golfem
kup teraz

Mohito - Elegancka czarna sukienka mini - Czarny
Elegancka czarna sukienka mini
kup teraz

Mohito - Wzorzysta sukienka koszulowa mini - Wielobarwny
Wzorzysta sukienka koszulowa mini
kup teraz

Mohito - Sukienka maxi w panterkę - Kremowy
Sukienka maxi w panterkę
kup teraz

Mohito - Sukienka midi w oryginalny wzór - Pomarańczowy
Sukienka midi w oryginalny wzór
kup teraz

Mohito - Błyszcząca sukienka mini - Czarny
Błyszcząca sukienka mini
Rząd planuje finansową pomoc dla PKP Intercity