Od dziś na światłach!

(TSz)
Fot. maciej Pobocha
Fot. maciej Pobocha
Od 17 kwietnia musimy obowiązkowo używać świateł mijania lub do jazdy dziennej. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym ma zwiększyć bezpieczeństwo na naszych drogach.

 

Według Ministerstwa Transportu wprowadzenie nowego obowiązku wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Fot. maciej Pobocha
Fot. maciej Pobocha

 

- Każdego roku na polskich drogach ginie ponad 5 tys. osób. Większość wypadków ma miejsce w okresie dobrej widoczności od marca do września. Według szacunków ekspertów wprowadzenie obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez cały dzień powinno zmniejszyć liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. To pozwoliłoby uratować życie kilkuset osób. Obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok to zdecydowanie więcej korzyści niż kosztów - mówił minister transportu Jerzy Polaczek.

 

Przepisy nakazujące jazdę cały rok na wszystkich drogach ze światłami w dzień obowiązują już w: Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Austrii, Szwecji, Słowenii i w Czechach. Podobnie jest na niektórych drogach we Włoszech, na Węgrzech i w Portugalii. Na Litwie i Słowacji póki co światła trzeba włączać w okresie jesienno-zimowym.

 

Według analiz Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu - stosowanie świateł non-stop przez cały rok może zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów, do których dochodzi w dzień, o 5-15 proc., a liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32 proc.

 

- Wprowadzenie obowiązku całodobowej jazdy na światłach jest bardzo dobrą informacją. Nie ma wątpliwości, że na naszych drogach będzie dzięki temu bezpieczniej. Z szacunków Polskiego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł przez całą dobę na resztę roku zaowocuje spadkiem liczby zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. - mówi Tomasz Wajda z Koalicji na rzecz jazdy na światłach przez cały rok. - Nawet, jeśli obowiązek jazdy ze światłami spowoduje wzrost zużycia paliwa, to koszty z tym związane będą niewspółmiernie małe do zysków w postaci ratowania życia ludzkiego - podkreśla Wajda.

 

Ci, którym zależy na oszczędzaniu paliwa, mogą zdecydować się na założenie świateł do jazdy dziennej. O ile dwie typowe żarówki reflektorów mijania pobierają ok. 110 - 120 W, to w światłach dziennych, zależnie od ich konstrukcji, stosuje się żarówki o mocy od 6 do 21 W, co daje pobór mocy 12 - 42 W.

 

Za jazdę bez świateł kierowca będzie mógł zostać ukarany nawet 500-złotowym mandatem i "zarobić" 2 punkty karne. Warto więc pamiętać o włączeniu świateł także z tego powodu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty