OC w górę o 20 proc.

Maciej Pobocha
Fot. Kamil Jóźwiak
Fot. Kamil Jóźwiak
Rząd przyjął nowelizację przepisów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli to samo zrobi Parlament, a prezydent podpisze ustawę, od 1 kwietnia OC zdrożeje prawdopodobnie o jedną piątą.

 

Zgodnie z założeniami nowelizowanej ustawy firmy ubezpieczeniowe będą przekazywać do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia 12 proc. składki OC. Tyle samo odda Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z opłat za niespełnienie obowiązku zawarcia umów OC. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia chciało, aby było to 20 proc. 

 

Mimo zapowiedzi szefa resortu zdrowia prof. Zbigniewa Religi, że ubezpieczyciele, o ile podniosą składki OC, to tylko nieznacznie, sprawa nie wygląda dla kierowców tak różowo.

 

Zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń projekt w kształcie przyjętym przez rząd nie spełnia podstawowych kryteriów dla zachowania bezpieczeństwa rynku ubezpieczeniowego i mija się z

Fot. Kamil Jóźwiak
Fot. Kamil Jóźwiak

oczekiwaniami wielu milionów użytkowników pojazdów. Nieprecyzyjne zapisy mogą spowodować, że w związku z koniecznością doliczenia dodatkowych kosztów opłaty mogą wzrosnąć z 12 do ok. 15 - 18 proc.

- W ciągu minionych siedmiu lat firmy ubezpieczeniowe funkcjonujące na naszym rynku poniosły starty w rachunku technicznym w wysokości ok. 650 mln zł. Jeśli obciążone zostaną dodatkowymi, niemałymi przecież kosztami związanymi z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to wzrost stawki OC będzie nieunikniony. Wyniesie on prawdopodobnie ok. 20 proc. - mówi Andrzej Maciążek, dyrektor biura zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

 

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 kwietnia 2007 r. Jeśli tak się stanie, rzesza ok. 12-14 mln polskich kierowców będzie musiała sięgnąć do kieszeni. Chcąc nie chcąc właścicielce samochodów muszą bowiem kupować polisę ubezpieczenia OC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty