OC nie zdrożało!

Maciej Pobocha
Firmy ubezpieczeniowe zareagowały na wejście w życie tzw. podatku Religi. Większość z nich nie zdecydowała się na podniesienie cen komunikacyjnego OC.

 

Zgodnie z obowiązującą od 1 października znowelizowaną ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazywania Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) 12 proc. pieniędzy pochodzących ze sprzedaży ubezpieczeń OC. Tzw. podatek Religi przeznaczony zostanie na leczenie ofiar wypadków drogowych.

 

Według prognoz, zmiana przepisów miała spowodować wzrost stawek OC o ok. 15 - 18 proc. (12 proc. dla NFZ plus 3 do 6 proc. dodatkowych kosztów). Znaczna część firm ubezpieczeniowych na razie nie podnosi jednak cen.

OC nie zdrożało!

 

- Podatek Religi nie wpłynie na wzrost składek ubezpieczeń OC komunikacyjnych w PZU SA. Decyzja firmy wynika z troski o klientów i dobrej kondycji finansowej PZU SA - mówi Agata Rowińska, prezes zarządu PZU SA, do którego należy blisko 46 proc. rynku OC.

 

OC nie kosztuje więcej także m.in. w Warcie i firmie AXA Ubezpieczenia.

 

- Ze względu na wniesioną skargę do Trybunału Konstytucyjnego (dotyczącą znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach - przyp. red.) do czasu rozstrzygnięcia sprawy postanowiliśmy nie podnosić stawek z tego tytułu OC - mówi Agnieszka Dąbrowska z AXA Ubezpieczenia.

 

O 12 proc. OC zdrożało w Link4.

- Ale dotyczy to tylko podstawowej wersji ubezpieczenia, którą kupuje 10 proc. naszych klientów. Pozostałe 90 proc. wybiera OC z NNW, Assistance czy ubezpieczeniem Szyby24, a w takim przypadku stawki ubezpieczenia pozostają bez zmian - tłumaczy Damian Ziąber z Link4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty