Obwodnica za 2,8 mld zł

Bartosz Wawryszuk

Pierwszy, południowy odcinek autostradowej obwodnicy Wrocławia, czyli droga łącząca Kobierzyce z lotniskiem, może powstać w 26 miesięcy - twierdzą urzędnicy. Wojewoda podpisał już pozwolenie na budowę.

 

Południowy odcinek obwodnicy ma liczyć 14,5 km. Urzędnicy zakładają optymistycznie, że jeszcze w tym roku uda się wybrać wykonawcę, który zbuduje tę część trasy.Ale wybór firm, które przygotują dokumentację i zbudują drogę tak bardzo potrzebną stolicy Dolnego Śląska, może wcale nie pójść gładko.

 

Przetarg na budowę południowego i północnego odcinka AOW (bez mostu na Odrze, objętego osobnym przetargiem) wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił jeszcze w sierpniu. Od razu jego warunki oprotestowały firmy Warbud i Strabag.

 

- Jest jeden przetarg na dwa duże zadania, dlatego przyjęliśmy, że jedna firma nie powinna budować jednocześnie dwóch odcinków - wyjaśnia Wojciech Sozański, dyrektor wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Dodaje, że powierzenie tak wielkiego frontu budowy jednemu wykonawcy mogłoby być zbyt ryzykowne.

 

Protesty firm zostały odrzucone. - We wtorek minął termin odwołania od tej decyzji. Jak dotąd, nie dostaliśmy żadnego pisma od protestujących, liczę więc, że będziemy mogli w przyszłym tygodniu otworzyć złożone oferty - mówi z nadzieją Sozański.

 

- W miejscu przyszłej drogi trwają badania archeologiczne i roboty przygotowujące tereny pod budowę. Tak jest np. przy ul. Szczecińskiej, gdzie likwidowane są działki - dodaje Sozański.

 

Budowa całej autostradowej obwodnicy Wrocławia pochłonie ok. 2,8 mld zł, prawie dwa razy więcej niż początkowo planowano. Sam południowy odcinek będzie kosztował ok. 500 mln zł.

 

Cała autostradowa obwodnica Wrocławia ma mieć w sumie 35,4 km i połączyć okolice Kobierzyc z Długołęką. Południowy odcinek zacznie się niedaleko Magnic w gminie Kobierzyce. Będzie się tu łączył z drogą krajową numer 8 (Wrocław - Kudowa). W Nowej Wsi powstanie skrzyżowanie z autostradą A4, a stąd przez węzeł w Cesarzowicach droga poprowadzi w okolice lotniska.

 

Nowe szosy to 12 km autostrady z dwoma, a miejscami trzema pasami ruchu, po której można będzie mknąć z prędkością 120 kilometrów na godzinę oraz dodatkowy, 2,5-kilometrowy łącznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty