Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszych oraz rowerzystów nie chroni nic, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.
Każdy z nas uczestniczy w ruchu drogowym. Często zauważa się, że kiedy sami jesteśmy pieszymi czy rowerzystami denerwują nas zachowania kierowców. Kiedy wsiadamy za kierownicę, denerwujemy się na pieszych i rowerzystów. Zasada jest prosta: kierowca ma obowiązki także wobec osób pieszych oraz rowerzystów i musi się z nich wywiązywać, by przez swoje lekkomyślne zachowanie nie zrobić nikomu krzywdy.
Jakie są obowiązki kierowców wobec rowerzystów?
- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
- Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
- Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
- Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
- Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.